Uzaktan çalışmanın iş tatmini üzerindeki etkisinin analizi
Analysis of the impact of remote working on job satisfaction
  1. Tez No: 785997
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIRIMÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Esnek çalışmanın önemli bir türü olan uzaktan çalışma yöntemi özellikle 2019 yılında dünya genelinde etkili olan COVİD-19 pandemisi ile daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Çalışma hayatında etkili olmaya başlayan uzaktan çalışma yöntemi ile çalışanların iş tatmini de literatürde araştırma konusu olmuştur. Bunun için bu çalışma uzaktan çalışma ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için önemlidir. Bu çalışmada uzaktan çalışma kapsamında çalışan akademisyenler, bankacılar, öğretmenler, çağrı merkezi çalışanı ve yazılım mühendisleri olmak üzere beş farklı meslek grubundan anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Çalışmada Minnesota İş Tatmini Envanteri'nin yirmi soruluk kısa versiyonu kullanılmıştır. 546 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS paket 23 programı ile T-Testi, ANOVA ve korelasyon testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The remote working method, which is an important type of flexible working, has started to come to the fore more especially in 2019 with the COVID-19 pandemic, which is effective around the world. The job satisfaction of employees with the remote working method, which has started to be effective in working life, has also been the subject of research in the literature. For this reason, this study is important to reveal the relationship between remote work and job satisfaction. In this study, data were collected from five different occupational groups, including academics, bankers, teachers, call center workers and software engineers working within the scope of remote work, by survey method. In the study, a twenty-question short version of the Minnesota Job Satisfaction Inventory was used. Data obtained from 546 participants were analyzed with SPSS package 23 program, T-Test, ANOVA and correlation tests.