Yağmur suyu drenaj sistemlerinin bilgisayar destekli tasarımı ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi için bir uygulama
Computer aided design of dentzli organized industrial zone rainfall drainage project
- Tez No: 78601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında Denizli organize sanayi bölgesinin yağmur suyu drenaj projesi StormCAD bilgisayar paket programı kullanılarak yapılmıştır. Öncelikle yağmur suyu drenaj projelerinin hesabında kullanılmakta olan yöntemler açıklanmıştır. Bu yöntemler program tarafından da hesaplarda kullanılmaktadır. Tezin üçüncü bölümünde programın kullanımı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ekran görüntüleri de verilerek projenin oluşturulma aşamaları sırasıyla açıklanmıştır ve programın komutlarının Türkçe karşılıkları ve işlevleri maddeler halinde sunulmuştur. Denizli organize sanayi bölgesi için oluşturulan yağmur suyu drenaj projesi onüç bölüme ayrılarak incelenmiştir. Her bölümün şebeke elemanları, yapılan hesaplar ve elde edilen hesap sonuçları tezin dördüncü bölümünde yeralmaktadır. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this master thesis rainfall drainage project of Denizli organized industrial zone is prepared by using StormCAD computer software. Primarily the methods used in the calculation of rainfall drainage projects are explained. These methods are also used in the calculations by the program. The detailed explanation of the program is given in the third section of the thesis. The production phases of the project is explained in order by giving screenshots and the Turkish meanings and the operations of the program commands are presented. The rainfall drainage project prepared for the Denizli organized industrial zone is investigated by separating to thirteen parts. The network elements, calculations and obtained calculation results are in the fourth section of the thesis. xıı