Acil serviste sars-cov-2 (Covid-19) tanısı alan hastaların özellikleri ve komplikasyonları
Features and complications of patients diagnosed with sars-cov-2 (Covid-19) in the emergency department
  1. Tez No: 786010
  2. Yazar: EGEMEN IŞIK ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FIRAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Bu çalışma acil servise 11.03.2020 - 11.03.2021 tarihleri arasında başvurmuş COVID-19 hastalarının özelliklerini (yaş, cinsiyet, semptomlar, ek hastalıkları, ikinci başvuru durumu, tetkik ve görüntüleme durumu, yatış ve taburculuk durumu) ve komplikasyonlarını retrospektif olarak belirlemeyi amaçlamaktadır. Elde edilen verilerle COVID-19 hastalarının yatış, taburculuk, komplikasyonları değerlendirilecektir. Elde edilen verileri literatür ile karşılaştırmak amacımızdır. Yöntem: 11.03.2020 - 11.03.2021 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servis Kliniğinde bulunan ve turuncu alan olarak adlandırılan izole alanda muayene edilen ve PCR sürüntü sonucu pozitif olan COVID-19 hastalarının verileri retrospektif olarak hastane bilgi sistemi üzerinden tarandı. Hastaların yaş, cinsiyet, ek kronik hastalıkları, semptomları, geliş vitalleri, laboratuvar tetkik istenme durumu, radyolojik görüntüleme isteme durumu, yatış ve taburculuk durumu, ikinci başvuruları, ikinci başvuru semptomları, başvuru tarihleri ve gelişen komplikasyonları tarandı. Bulgular: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine 11.03.2020-11.03.2021 tarihleri arasında başvuran turuncu alanda değerlendirilip COVID-19 PCR testi sonucu pozitif olan toplam 2893 hasta değerlendirildi. Veri eksikliği nedenli 633 hasta çalışma dışı bırakıldı. Toplam 2260 hastanın verileri incelendi. Çalışmaya dâhil edilen hastalarda 1148 (%50,8) erkek, 1112 (%49,2) kadın hasta mevcuttu. Hastaların yaş ortalaması 43.88 (ss= 16.74) olarak bulundu (erkek 45.03, kadın 42.70). Hastaların başvuru şikâyetlerine bakıldığında öksürük %65,4 (n= 1478), miyalji %64 (n= 1447), ateş %46,6 (n= 1053) en sık başvuru şikâyeti olarak bulundu. 111 Hastalarda en sık görülen komorbiditeler, hipertansiyon %21,8 (n= 493), DM %15,4 (n= 349), KAH %8,7 (n= 196) olarak bulundu. Hastaların muayene sonrası yatış taburculuk durumunda ise; 1872 (%82,8) hasta taburcu edildi. 288 (%12,7) hastaya servis yatışı, 96 hasta (%4,2) yoğun bakım yatışı, 4 (%0,2) hastanın tedavi ret verdiği görüldü. Yatan hastaların %58,5 erkek, %41,5'i kadındı. Yatan hastaların yaş ortalaması 61.44 (ss= 15.12) idi. Hastalarda görülen en sık komplikasyonlar ise; %7,4 (n= 168) AKI, %2,2 MODS (n= 49), %3,7 ARDS (n= 83), %4,4 eksitus (n= 99) olduğu belirlendi. Mortalite oranı %4,4 (n= 99) olarak bulundu. Yatan hastalarda mortalite oranı (n= 388) %21,4 idi. Ölüm oranını arttıran nedenler incelediğinde, komorbidite olarak hipertansiyon, KAH, SVO olan hastalarda ölüm oranı artmış olarak bulundu. Yine nefes darlığı şikâyeti ile gelen hastalarda ölüm oranı artmış olarak bulundu. Takiplerinde AKI, ARDS, MODS, PTE, SVO komplikasyonları gelişen hastalarda ölüm oranı artmış olarak bulundu. Ölen hastaların çoğunluğu erkek cinsiyet ve ileri yaşlıydı. Sonuç: COVID-19 hastalarında en sık komplikasyon AKI, ARDS, MODS, ve eksitustur. Komplikasyonların görülme oranı erkek cinsiyet, ileri yaş, komorbidite artışı ile uyumlu bulunmuştur. Ölüm oranını arttıran komplikasyonlar olarak AKI, ARDS ön planda olduğu bulunmuştur. Komplikasyonları önlemek açısından hastalarda primer olarak bulaş önlemlerinin ve bağışıklama çalışmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz. COVID-19 bulaşan hastalarda ise uygun tedavi modalitelerinin uygulanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine retrospectively the characteristics (age, gender, symptoms, comorbidities, second admission, examination and imaging status, hospitalization and discharge status) and complications of COVID-19 patients who applied to the emergency department between 11.03.2020-11.03.2021. Hospitalization, discharge and complications of COVID-19 patients will be evaluated with the obtained data. Our aim is to compare the obtained data with the literature. Method: The data of COVID-19 patients who were examined in the isolated area called the orange area in the Akdeniz University Hospital Emergency Department and whose PCR swab results were positive, were retrospectively scanned through the hospital information system between 11.03.2020 -11.03.2021. The patients' age, gender, additional chronic diseases, symptoms, admission vitals, laboratory examination request status, radiological monitoring request status, hospitalization and discharge status, second admission, second admission symptoms, admission dates, and complications were scanned. Findings: A total of 2893 patients who applied to the Emergency Service of Akdeniz University Hospital in the orange area and had positive COVID-19 PCR test results between 11.03.2020 - 11.03.2021 were evaluated. Due to a lack of data, 633 patients were excluded from the study. The data of 2260 patients were analyzed. There were 1148 (50.8%) male and 1112 (49.2%) female patients included in the study. The mean age of the patients was 43.88 (sd= 16.74) (male 45.03, female 42.70). When the complaints of the patients were examined, cough 65.4% (n= 1478), myalgia 64% (n= 1447), and fever 46.6% (n= 1053) were found to be the most common complaints. 113 The most common comorbidities found in the patients were hypertension 21.8% (n= 493), DM 15.4% (n= 349), CAD 8.7% (n= 196). Among the patients hospitalized and examined; 1872 (82.8%) patients were discharged. It was observed that 288 (12.7%) patients were transferred to the ward, 96 (4.2%) patients were transferred to the intensive care unit, and 4 (0.2%) patients refused treatment. 58.5% of the hospitalized patients were male and 41.5% were female. The mean age of the hospitalized patients was 61.44 (ss= 15.12). The most common complications observed among the patients are 7.4% (n= 168) AKI, 2.2% MODS (n= 49), 3.7% ARDS (n= 83), 4.4% exitus (n= 99). The mortality rate was found to be 4.4% (n= 99). The mortality rate among hospitalized patients (n= 388) was 21.4%. When the factors increasing the mortality rate were examined, this rate was found to be increased among the patients with hypertension, CAD, and cerebrovascular disease as comorbidities. Furthermore, the mortality rate was found to be increased among the patients who applied with the complaint of shortness of breath. The mortality rate was found to be increased among the patients who developed complications of AKI, ARDS, MODS, PTE, and cerebrovascular disease during their follow-up examinations. The majority of patients who died were male and elderly. Result: The most common complications among COVID-19 patients are AKI, ARDS, MODS, and exitus. The incidence of complications was found to be compatible with the male gender, advanced age, and increased comorbidity. AKI and ARDS were found to be at the forefront as complications increased the mortality rate. We believe that primary infection precautions and immunization studies are important in order to prevent complications on patients. It is important to apply appropriate treatment modalities in patients infected with COVID-19.