Acil serviste COVID-19 tanısı alan hastaların başvuru yakınmalarının incelenmesi
Complaints and clinical processes of patients with COVID-19 in the emergency department
- Tez No: 773499
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
COVID-19 enfeksiyonu SARS-CoV-2'nin neden olduğu ve klasik olarak üst solunum yolu semptomları görülen viral bir hastalıktır. Acil servisimizde COVID-19 tanısı alan hastaların yakınmalarının Sağlık Bakanlığı COVID-19 güncel rehberlerinde belirtilen klasik vaka tanımına uygunluğunu değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız geriye dönük gözlemsel niteliktedir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi, Eskişehir Şehir Hastanesi ve Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Acil Servislerinde 11.03.2020- 31.12.2020 tarihleri arasında ağız ve/veya burun sürüntüsünde ribonükleik asit (RNA) PCR testi ile COVID-19 pozitiflik saptanan 18 yaş ve üstü hastaların başvuru yakınmalarını ve klinik özelliklerini değerlendirdik. Yakınmaların tipik ve atipik olmasına göre yaş, cinsiyet ve komorbiditelerini içeren demografik özellikleri, vital değerleri, laboratuvar değerleri ve klinik sonlanımları analiz edildi. Çalışma süresinde COVID-19 PCR+ olan hasta sayısı 5274 idi. 2763'ü (%52,4) erkekti. 4262'si (%80,8) tipik yakınmalarla başvurdu. En sık başvuru yakınması 2041 (%38,6) hastada görülen nefes darlığı idi. 735 (%13,9) hasta ise asemptomatik idi. En sık eşlik eden komorbid hastalık hipertansiyon (n=1262) idi. Acil serviste COVID-19 tanısı alan hastaların beşte biri atipik semptomlarla başvurmaktadır. Bu hastaların klinik durum olarak tipik yakınmalarla başvuranlar kadar kötü olmamakla birlikte, bulaştırıcı oldukları için izolasyon önlemleri ve bağışıklama çalışmaları göz ardı edilmemelidir. Tipik yakınmaları olan hastalarda ise klinik bulguların daha ağır seyrettiği görülmüştür. Özellikle nefes darlığı ve üst solunum yolu semptomları bulunan komorbid hastalarda önümüzdeki dönemde de yatış ve tedavi ihtiyaçları dikkatle değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 infection is a viral disease caused by SARS-CoV-2. It classically presents with upper respiratory tract symptoms. We aimed to evaluate the compliance of the complaints of patients diagnosed with COVID-19 in our emergency department with the classic case definition specified in the current guidelines of the Turkiye Ministry of Health for COVID19.Our study method is retrospectively, and observational. We evaluated the patients in Eskisehir Osmangazi University Hospital, Eskisehir City Hospital, and Eskisehir Yunus Emre State Hospital Emergency Departments between March 2020-December 2020. We evaluated the complaints and clinical features of patients aged 18 years and older who were found positive for COVID-19 with ribonucleic acid (RNA) PCR test sample with a swab from their mouth and/or nose. We have analyzed the patient's demographic characteristics which include age, sex and comorbidities, vital parameters, laboratory values, and clinical outcomes due to symptoms being typical or atypical. 5274 patients had positive COVID-19 PCR test during the study's period. 2763 (52,4%) were male. 4262 (80.8%) patients presented with typical symptoms. The most common presenting symptom was dyspnea in 2041 (38.6%) patients. 735 (13.9%) patients were asymptomatic. Hypertension was the most encountered comorbidity (n=1262). About twenty percent of patients with COVID-19 presented to the emergency department with atypical symptoms. Although the clinical outcomes of patients with atypical complaints are better than those with typical complaints, isolation measures and immunization studies should not be ignored. Particularly in comorbid patients with shortness of breath and upper respiratory tract symptoms, hospitalization and treatment needs should be carefully evaluated in the upcoming period.