Kadınların cinsel sıkıntı düzeyi ile sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between women's sexual distress level and social media use
- Tez No: 786011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırma kadınların cinsel sıkıntı düzeyleri ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan araştırmanın örneklemine 15.09.2021-20.12.2021 tarihleri arasında Ordu ilinde yer alan bir hastanenin polikliniklerine (psikiyatri hariç) ayaktan başvuran, araştırmaya katılmaya gönüllü,18 yaşını doldurmuş ve cinsel yönden aktif olan 297 kadın alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği (SMKÖ) ve Kadın Cinsel Sıkıntı Ölçeği (KCSÖ) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA testi ve Cronbach Alfa güvenilirlik testi kullanılmıştır. Bulgular: Kadınların yaş ortalaması 34.82±9.08'dir. %66'sının üniversite mezunu, %69'unun evli ve %79.8'inin çekirdek ailede yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to examine the relationship between women's levels of sexual distress and social media use. Material and Method: The sample of the descriptive and relationship-seeking study included 297 sexually active women who were over the age of 18, voluntarily applied to the outpatient clinics (excluding psychiatry) of a hospital in Ordu province between 15.09.2021 and 20.12.2021. As data collection tools, Personal Information Form, Social Media Usage Scale (SMUS), and Female Sexual Distress Scale (FSDS) were used. Descriptive statistical methods, independent groups t test, ANOVA test and Cronbach Alpha reliability test were used in the evaluation of the research data. Results:The mean age of women was 34.82±9.08. It was determined that 66% of them were university graduates, 69% were married and 79.8% were living in a nuclear family.