Assessment the Nurses' knowledge and practices of standard precautions toward infection control in Nasiriyah city/ Iraq
Hemşirelerin Nasiriyah şehrinde/Irak'ta enfeksiyon kontrolüne yönelik standart önlemler konusundaki bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 786014
  2. Yazar: HUSSEIN ALI MOHAWAT AL-ABBOODI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin enfeksiyon kontrolüne yönelik standart önlemler hakkındaki bilgi ve uygulamalarını değerlendirmeyi ve enfeksiyon kontrolüne yönelik standart önlemlerin bilgi ve uygulamaları ile yaş, cinsiyet, ikametgah, eğitim düzeyi, işyeri, yılların deneyimi ve eğitim kursu gibi demografik veriler arasındaki ilişkiyi bilmeyi amaçlamaktadır. metodolojisi: 01/05/2022 - 25/09/2022 tarihleri arasında Irak'ın Nasiriye şehrinde bulunan Al-Hussein eğitim hastanesinde tanımlayıcı kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Araştırma bilimcisi, Irak'ın Nasiriye kentindeki El-Hüseyin Eğitim Hastanesi'nde çalışan hemşirelerden oluşuyor. Evrenin bilinmediği durumlarda örneklemin hesaplanması yöntemiyle örneklem sayısının en az 300 hemşire olduğu belirlenmiştir. Veriler yüz yüze toplandı. Verilerin toplanmasında“Hemşirelerin bilgisi”ve“Enfeksiyon kontrol uygulamaları”kullanılmıştır.Bulgular:Çalışmada yaş ortalamasının 29.0333 ± 5.58775 olduğu ve çalışma grubundaki kadınların %57.3'ünün 20-30 yaş arasında olduğu belirlenmiştir. Yaş, cinsiyet, deneyim, eğitim düzeyi, çalışma birimi, HBVV alan enfeksiyon kontrol kanıtları, hastanede herhangi bir enfeksiyon kontrol hemşiresinin varlığı, hastane dışında ve hastanede enfeksiyon kontrol eğitimi ile hemşirelik bilgi ve uygulamaları arasında pozitif ilişki bulunmuş ancak bilgi olumlu uygulamalarla ilişkilendirilmiştir.Sonuç: Hemşirelik bilgi ve uygulamaları arasında güçlü bir ilişki olduğu ve bilginin enfeksiyon kontrolü ve enfeksiyonuna yönelik uygulamaları olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aims to assess nurses' knowledge and practices of standard precautions for infection control and to know the relationship between knowledge and practices of standard precautions toward infection control and demographic data such as age, gender, resident, educational level, workplace, years of experience and training course. methodology: A descriptive cross-sectional study was conducted Al-Hussein teaching hospital in Nasiriyah city in Iraq between 01/05/2022 to 25/09/2022. The research scientist consists of nurses who work at Al-Hussein Teaching Hospital in the city of Nasiriyah in Iraq. The number of the sample was determined to be no less than 300 nurses through the method of calculating the sample in cases where the universe is unknown. Data was collected face to face.“Nurses' knowledge”and“Infection control practices”were used to collect the data.Results: In the study, it was determined that the mean age was 5.58775 ± 29.0333 years and 57.3% of the women in the study group were between the ages of 20-30 years old.A positive relationship was found between age, gender, experience, education level, work unit, infection control evidence receiving HBVV, the presence of any infection control nurse in the hospital, infection control training outside the hospital and in the hospital, and nursing knowledge and practices however knowledge was associated with positive practices.Conclusion: It was determined that there is a strong relationship between nursing knowledge and practices and that knowledge positively affected practices towards infection control and infection.