Kronik muskuloskeletal ağrısı olan bireylerde 'pain concepts questionnaire'ın Türkçe versiyonunun güvenilirliği ve geçerliliği
Reliability and validity of the Turkish version of 'pain concepts questionnaire' in individuals with chronic musculoskeletal pain
  1. Tez No: 786015
  2. Yazar: CANSU DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı“Pain Concepts Questionnaire (PCQ)”i standardize bir metodoloji kullanarak Türkçeye çevirmek, kültürel adaptasyonunu yapmak, Türkçe versiyonunun (Ağrı Kavramları Anketi: AKA) anlaşılırlığı, içerik geçerliliği, yapı geçerliliği (yakınsama geçerliliği), test-tekrar test güvenilirliği, gibi çeşitli psikometrik özelliklerini incelemektir. Araştırmaya (yaş ortalama= 50.08±11.23 yıl) 145 olgu dâhil edildi. Çevrildikten sonra AKA'nın anlaşılırlığı pilot çalışma ile test edildi (n=20). Katılımcıların fiziksel ve sosyodemografik özellikleri, alışkanlıkları, kronik ağrılarıyla ilgili bulguları kaydedildi. Ayrıca AKA'nın yapı geçerliliği için Kısa Ağrı Envanteri (KAE), Hasta Sağlık Anketi (HSA-9), Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ), Ağrı İnançları Ölçeği (AİÖ) uygulandı. AKA test-tekrar test güvenilirliği için aynı popülasyona iki hafta sonra tekrar uygulandı. AKA'nın anlaşılırlığı ortalama 0.896, içerik geçerliliği de ortalama 0.925 olarak hesaplandı. AKA-BM ve AKA-BPS'nin iç tutarlılıkları düşük ve orta seviyede olup (BM: Cronbach α=0.472, BPS: Cronbach α=0.747); madde-toplam korelasyonları sırasıyla 0.060-0.417 ve 0.135-0.603'tür. AKA-BM ve AKA-BPS alt ölçeklerinin test-tekrar test güvenilirliğinin de yüksek olduğu (ICC sırasıyla: 0.929, 0.937) görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to translate the“Pain Concepts Questionnaire”into Turkish using a standardized methodology, to make its cultural adaptation, and to investigate its psychometric properties such as comprehensibility, content validity, construct validity, and test-retest reliability of the Turkish version (AKA). One hundred forty-five volunteers (mean age=50.08±11.23 years) were included in the study. The comprehensibility of the AKA was tested in a pilot study (n=20). Physical and sociodemographic characteristics, habits, and chronic pain findings of participants were recorded. In addition, Brief Pain Inventory (BPI), Patient Health Questionnaire (PHQ), Pain Catastrophizing Scale, and Pain Beliefs Questionnaire (PBQ) were applied to test the construct validity of the AKA. Two weeks later, AKA was re-applied for test-retest reliability. Comprehensibility and content validity of the AKA was calculated as 0.896 and 0.925, respectively. Internal consistency of AKA-BM and AKA-BPS were low and moderate (BM: Cronbach α=0.472, BPS: Cronbach α=0.747); item-total correlations were 0.060-0.417 and 0.135-0.603, respectively. Test-retest reliability of AKA-BM and AKA-BPS were also high (ICCs: 0.929 and 0.937, respectively).