Feline immunodeficiency virus (FIV)'un 'ENV' gen bölgesi bazlı filogenetik analizi ve insilico karakterizasyonu
'ENV' gene region based phylogenetic analysis of feline immunodeficiency virus (FİV) andin-silico characterization
  1. Tez No: 786025
  2. Yazar: BATURALP SARSILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOLGA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Feline immunodefiency virus (FIV) kedilerin ömür boyu persiste kalabilen ve ilerleyici immun sistem hasarına yol açan bir virustur. Enfekte kedilerde görülen klinik semptomlar oldukça farklı olup bütün bir yaşamını normal olarak sürdürebilir. Ancak FIV enfeksiyonuna bağlı şekillenen sekonder enfeksiyonlar nedeniyle ölümler gerçekleşebilir. Retroviruslar, sahip olduğu revers transkriptaz enzimi sayesinde RNA yapısındaki genomunu konakçı DNA'sına entegre edebilir. Bu özelliği retrovirusların patogenezini oldukça kompleks hale getirmektedir. Reverz transkripsiyon işlemi sırasında hata oranının yüksek olması nedeniyle mutasyonlara çok sık rastlanılır. Bu mutasyonlardan dolayı retroviruslar yüksek oranda genetik farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmamızda, Aydın ve İzmir illerinden toplanan numunelerde FIV'un 'env' gen bazlı varlığı aranmış pozitif bulunan numunelerin filogenetik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feline immunodeficiency virus (FIV) is a virus that can persist for life in cats and causes progressive immune system damage. The clinical symptoms seen in infected cats are quite different, they can live a normal life. However, deaths due to secondary infections due to FIV infection may occur. Due to the reverse transcriptase enzyme that retroviruses have, they can integrate their RNA genome into the DNA genome, and this feature makes retroviruses a very complex structure. Because of the high error rate during the reverse transcription process, mutations are very common. Because of these mutations, retroviruses show high genetic differences. In this study, FIV 'env' gene-based, presence will be searched in samples collected from Aydın and İzmir provinces, and phylogenetic analysis of positive samples will be made.