Hemşirelik öğrencilerine verilen problem çözme eğitiminin öfke yönetimi ve problemli internet kullanımına etkisi
The effect of problem solving training given to nursing students on anger management and problematic internet use
  1. Tez No: 786026
  2. Yazar: SİNEM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelik öğrencilerine verilen problem çözme eğitiminin, öğrencilerin öfke yönetimi ve problemli internet kullanımına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma yarı-deneysel bir araştırma olup, ön test-son test, kontrol gruplu desen kullanılarak Şubat 2022 - Aralık 2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2. sınıf öğrencisi olan 77 katılımcı ile gerçekleşmiştir. Deney grubuna 9 oturumluk problem çözme eğitimi verilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Problem Çözme Envanteri, Çok Boyutlu Öfke Ölçeği ve Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Deney ve kontrol grubunun eğitim öncesi ölçümlerinden sonra, eğitimden hemen sonra, 3 ay ve 6 ay sonra ölçümleri yapılarak izlemleri yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, bağımsız iki grup karşılaştırmalarında t testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arası ilişkiler Pearson Ki-Kare, Yates Ki-Kare ve Fisher'in Kesin Ki-Kare Testi ile incelenmiştir. Deney ve kontrol gruplarının tekrarlı ölçümlerinde varyans analizi (Repeated Measures ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectıves: This research was conducted to examine the effect of problem solving training given to nursing students on anger management and problematic internet use. Materials and Methods: The research is a quasi-experimental study, and it was carried out with 77 participants, who are 2nd year students of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Nursing, between February 2022 and December 2022 using a pretest-posttest control group design. The experimental group was given 9 sessions of problem solving training. Data were collected using Personal Information Form, Problem Solving Inventory, Multidimensional Anger Scale and Problematic Internet Use Scale. After the measurements of the experimental and control groups before the training, immediately after the training, 3 months and 6 months later, their measurements were made and they were followed up. In the analysis of the data, besides descriptive statistics, the t-test was used for comparisons of two independent groups. The relations between categorical variables were examined with Pearson Chi-Square, Yates Chi-Square and Fisher's Exact Chi-Square Test. Analysis of variance (Repeated Measures ANOVA) was used for repeated measurements of the experimental and control groups.