Farklılıkla öğrenme modelinin 11-13 yaş erkek hentbolcular için denge motor beceri ve hentbola özgü koordinasyon performanslarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of differential learning model on balance, motor skills and handball-specific coordination performances of 11-13 YEAR-OLD male handball players
- Tez No: 786039
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ GÜVEN ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, yeni başlayan hentbol oyuncuları için farklılıkla öğrenmenin çeviklik, hentbola özgü koordinasyon ve Y-denge becerileri üzerindeki etkilerini ve hentbolda performans gelişimini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya İstanbul ve Adana illerinden 11-13 yaşlarında, spora yeni başlayan 44 erkek ortaokul öğrencisi gönüllü olarak katıldı. Her biri 22 öğrenciden oluşan iki grup, klasik antrenman grubu ve farklılıkla öğrenme pliometrik grubu olarak rastgele seçilmiştir. Her iki gruba da dört hafta boyunca adaptasyon eğitimi olarak hentbol temel eğitimi verilmiştir. Daha sonra ön testler uygulanmıştır. Deneysel dönemde antrenmanlar 12 hafta boyunca haftada dört gün 1,5 saat olarak gerçekleştirilmiştir. Tüm sporculara verilen eğitimlerin sonrasında son testler uygulanmıştır. Çalışmada, T-test, zig-zag koşu, engel testi, slalom top sürme, duvarda hızlı pas, hand wall toss testi ve Y-denge testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde; antrenman etkisi için Shapiro-Wilk testi, Gruplar arası farklılıklar için, Mann Whitney-U testi, Eşleştirilmiş t-testi ve Bağımsız Örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir. Tüm istatistiksel analizler SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to investigate the effects of differential learning on agility, handball-specific coordination and Y-balance skills and performance development in handball for beginner handball players. Materials and Methods: In this study, 44 male middle school students aged 11-13 years, who were new to sports, from Istanbul and Adana provinces participated voluntarily. Two groups of 22 students each were randomly selected as a classical training group and a differential learning plyometric group. Both groups were given handball basic training as adaptation training for four weeks. Then, pre-tests were conducted. In the experimental period, the trainings were performed four days a week for 1.5 hours for 12 weeks. Post-tests were conducted after the trainings given to all athletes. In the study, T-test, zigzag running, obstacle test, slalom dribbling, fast pass on the wall, hand wall toss test and Y-balance test were applied. In the analysis of the data; Shapiro-Wilk test was used for training effect, Mann Whitney-U test, Paired t-test and Independent Sample t-test were used for differences between groups. The significance level of the study was determined as 0.05. All statistical analyses were performed in SPSS 22.0 package program.