The effect of leadership styles on organizational trust and cynicism in Libyan commercial banks
Libya ticari bankalarinda liderlik tarzlarının örgütsel güven ve sinizm üzerindeki etkisi
- Tez No: 786043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ULUBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yaşadığımız çağda örgütsel olgular hayatın her alanına sirayet etmiş durumdadır. Çoğu kuruluşta bireyler, çalışanlar, öğrenciler, müşteriler veya vatandaşlar sürekli iletişim halindedirler. Bu nedenle örgüt yöneticilerinin görevleri örgütsel bütünleşmeyi sağlamak, örgüt içindeki çalışanları ortak algılar ve paylaşımlar üzerinde bir arada tutmak olarak görülmektedir. Bu tanımlara bağlı olarak günümüz işletme bilimi dünyasında örgütsel davranış türleri farklı kategorilere ayrılarak incelenmektedir. Bu tür örgütsel davranışlar işletmelerde olumlu ya da olumsuz anlamda gözlemlenmekte ve bu durum işletmenin faaliyetlerini de etkilemektedir. Günümüz şirket yöneticileri arasında çok çeşitli yönetim ve liderlik tarzları bulunduğu bir gerçektir. Farklı örgütsel davranış biçimleri, bu yönetim tarzlarından farklı şekillerde etkilenebilmektedir. Bu çalışmada örgütsel güven ve örgütsel sinizm, hizmetkâr liderlik, etik liderlik ve toksik (zehirli) liderlik gibi çeşitli liderlik biçimleri incelenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, şirketlerdeki lider türleri ile örgütsel davranış türleri arasındaki bağlantıyı belirleyerek işletmelerin performansını ve üretkenliğini artırmaya yardımcı olacaktır. Araştırma sonucunda işletmelerdeki toksik liderlik tarzının örgütsel sinizmi artırdığı ve örgütsel güveni olumsuz yönde etkilediği, etik ve hizmetkâr liderlik tarzının ise örgütsel güveni artırdığı görülmüştür. Bu nedenle araştırmamız sonucunda olumlu lider davranış türlerinden hizmetkâr ve etik lider davranışlarına sahip bireylerin kurumlarda yaygınlaştırılması ve olumsuz lider türlerinden toksik lider davranışlarının azaltılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, organizational phenomenon takes place in every aspect of life. In most organizations, individuals are in constant contact as employees, students, customers or citizens. Therefore, the duties of organizational managers are to provide organizational integration, to keep employees in the organization together on common perceptions and shares. Depending on these definitions, types of organizational behavior are examined by dividing them into different categories in the world of business science today. These types of organizational behavior are observed in enterprises in a positive or negative sense, and this affects the activities of the enterprise. There is a wide range of management and leadership styles among today's company executives. Different forms of organizational behavior can be affected in different ways by these management styles. In this study, organizational trust and organizational cynicism are examined in relation to several forms of leadership, such as servant, ethical, and toxic leadership. The findings of this study will help to improve the performance and productivity of businesses by determining the link between the types of leaders in the companies and the types of organizational behavior. As a result of the study, the types of leaders in the enterprises have a significant effect on the perceptions of individuals towards the organization. Namely, toxic leadership found to be increasing organizational cynicism and negatively effecting organizational trust, while ethical and servant leadership was found to be explaining higher levels of organizational trust. For this reason, it is envisaged as the result of this research that individuals with servant and ethical leader behaviors, which are positive leader behavior types, should be widespread in institutions and that toxic leader behaviors, which are negative leader types, should be reduced.