Algeria - France relations under the shadow of colonial legacy
Sömürge mirasının gölgesi altında Cezayir - Fransa ilişkileri
  1. Tez No: 786047
  2. Yazar: AYBÜKE RABİA HALİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sömürgecilik yüzyıllar boyunca bireyleri, toplumları ve kültürleri değiştirmiş ve dönüştürmüştür. Cezayir de sömürgecilik tarihinden acı çekmiş ve Cezayir, Fransız sömürgeciliğine karşı verdiği mücadeleden sonra bağımsızlığını ilan etmesine rağmen, Fransa'nın geride bıraktığı sömürgecilik mirası her alanda etkisini göstermektedir. Üstelik bu miras, Cezayir'in bağımsızlığını kazanmasından sonra da Cezayir-Fransa ilişkilerini farklı şekillerde etkilemeye devam etti. Bu noktada, postkolonyalizm uluslararası ilişkilerde ana akım teorilerden biri olarak görülmese de, sömürgeciliğin eski sömürgeci ile sömürge arasındaki ikili ilişkiler üzerindeki kalıcı etkilerini anlamak ve analiz etmek faydalı olacaktır. Bu yapılırken, araştırma post-kolonyal yaklaşımı benimsemiştir. Bu araştırma, sömürgeciliğin ekonomik ve siyasi etkilerinin yanı sıra Cezayir kimliği, hafızası ve söylemleri üzerindeki etkilerinin devam ettiğini ve bu etkilerin sonunda Cezayir-Fransa ilişkilerinin içeriğini ve doğasını şekillendirdiğini varsaymıştır. Araştırmanın temel amacı Cezayir'in 1962'de Fransız sömürgeciliğinden bağımsızlığını ilan etmesinden günümüze sömürge mirasının ikili ilişkileri nasıl etkilediğini postkolonyalizm teorisine atıfta bulunarak incelemektir. Araştırmanın tarihsel süreci 1962'den 2022'nin ilk yarısına kadar olan dönem olarak belirlenmiş ve bu süreç üç önemli kilometer taşına bölünmüştür: Cezayir'in 1962'deki bağımsızlığını kazanmasından Cezayir İç Savaşı'na; Cezayir İç Savaşı'nın (2002) bitiminden 2019'da Cezayir Hirak Hareketi'ne ve Cezayir Hirak Hareketi'nden 2022'nin ilk yarısı. Tüm bu süreçte ikili ilişkilerin analizi, çoğunlukla hükümet politikaları ve siyasetçilerin söylemleri üzerinden analiz edilmiş ve ikili ilişkilerin geleceği hakkında bir öngörüde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Colonialism has changed and transformed individuals, societies and cultures over the centuries. Algeria also suffered from the history of colonialism, and although Algeria declared its independence after its struggle against French colonialism, the colonial legacy left behind by France still shows its effect in every field. Moreover, this legacy continued to affect Algeria-France relations after the independence of Algeria in different ways. At this point, although postcolonialism is not considered as one of the mainstream theories in international relations, it is helpful to understand and analyze enduring effects of colonialism on bilateral relations between former colonist and colony. While this, research adopted post-colonial approach. This research assumed that besides economic and political effects, implications of colonialism continued on Algerian identity, memory and discourses, which eventually shape the content and nature of Algeria-France relatios. The main purpose of the research is to examine how the colonial legacy has affected bilateral relations from Algeria's declaration of independence from French colonialism in 1962 to the present, by referring to the theory of postcolonialism. The historical process of the research was determined as the period from 1962 to the first half of 2022, and this process was divided into three important milestones: from Algeria's independence in 1962 to the Algerian Civil War; from the end of the Algerian Civil War (2002) to the Algerian Hirak Movement in 2019 and from the Algerian Hirak Movement to the first half of 2022. In this whole process, the analysis of bilateral relationship has been analyzed mostly through the government's policies and the discourses of politicians, and it provides a prediction about the future of bilateral relations.