The impact of the Arab Spring on conflicts in the MENA region: Findings from count data analysis
Arap Baharının MENA bölgesindeki çatışmalar üzerindeki etkisi: Sayım veri analizinden bulgular
- Tez No: 786048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
2011 yılında başlayan Arap Baharı'nın (AS), Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde hakim rejimleri reforme edeceği ve sosyo-ekonomik iyileşmeler getireceği varsayılmıştır. Ancak AS'nin sosyal, ekonomik ve politik alanlarda beklenen olumlu dönüşümü etkin bir şekilde sağlanamamıştır. Pek çok araştırmacıya göre özellikle Libya, Yemen ve Suriye örneklerinde yaşanan devrimler beklenen sonuçları vermemiştir. AS, devrimlerin gerçekleştiği ülkelerde sosyo-ekonomik yaşamın çeşitli yönlerini etkiledi. Etki alanlarından biri de MENA bölgesindeki çatışmalar oldu. Bu çalışma, 2000-2020 dönemi için sayısal veri analizini kullanarak MENA bölgesindeki 16 ülkede AS'nin çatışmalar üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Uppsala Conflict Data Program (UCDP) veri tabanından elde edilen veriler üzerinde özel olarak sıfır şişirilmiş bir negatif binom (ZINB) tahmini kullandı. Veri yönetimi ve analizlerinde STATA yazılımı kullanılmıştır. Sonuçlarımız, Arap Baharı'ndan sonra, kişi başına düşen GSYİH, demokrasi puanı, işsizlik oranı, etnik fraksiyonelleşme, dini fraksiyonelleşme, yolsuzluk skoru ve dini fraksiyonelleşme kontrol edildikten sonra çatışma sayısının önemli ölçüde arttığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring (AS) that started in 2011 was assumed to reform the prevailing regimes and bring socio-economic improvements in the Middle East and North Africa (MENA) region. However, the expected positive transformation of AS in the social, economic, and political domains have not been attained effectively. According to many researchers, the revolutions in the cases of Libya, Yemen, and Syria, particularly, failed to achieve the expected outcomes. The AS impacted various aspects of socio-economic life in the countries where revolutions took place. One of the impact areas was conflicts in the MENA region. This study aims to analyze the impacts of AS on conflicts in 16 countries in the MENA region utilizing count data analysis for the period 2000-2020. The study specifically deployed a zero-inflated negative binomial (ZINB) estimation on the data obtained from Uppsala Conflict Data Program (UCDP) database. STATA software was used in data management and analyses. Our results indicate that the number of conflicts significantly increased after the Arab Spring, after having controlled for GDP per capita, democracy score, unemployment rate, ethnic fractionalization, religious fractionalization, corruption score, and religious fractionalization.