Abdominoplasti ve mamoplasti operasyonu geçiren hastaların ameliyat öncesi ve taburculuk sonrası benlik saygısı, sosyal görünüş kaygısı ve cinsel fonksiyonlarının ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of self-esteem, social appearance anxiety and sexual functions and factors affecting patients undergoing abdominoplasty and mamoplasty operation before surgery and after discharge
- Tez No: 786051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı cerrahi servislerinde abdominoplasti ve/veya mamoplasti ameliyatı olan kadın hastaların sosyodemografik ve ameliyata ilişkin özelliklerinin ameliyat öncesindeki ve taburcu olduktan 1 ay sonrasındaki benlik saygıları, sosyal görünüş kaygıları ve cinsel fonksiyonları üzerindeki etkisini ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, 'Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği','Kadın Cinsel Fonksiyon Ölçeği' ve araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak hazırlanan 'Mamoplasti ve Abdominoplasti Operasyonu Planlanan Hastalara İlişkin Tanıtıcı Bilgi Formu' kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, mamoplasti ve/veya abdominoplasti ameliyatı planlanan, evli veya cinsel partneri bulunan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 70 hasta oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of sociodemographic and surgical characteristics of female patients who underwent abdominoplasty, mammoplasty in their surgical service on their self-esteem, social appearance concerns, and sexual functions before and 1 month after discharge. In the study, 'Rosenberg Self-Esteem Scale', 'Social Appearance Anxiety Scale', 'Female Sexual Function Scale' and 'Introductory Information Form for Patients Planned for Mammoplasty and Abdominoplasty Operations' prepared by the researcher. The sample of the study consists of 70 patients who are planned to undergo mammoplasty, abdominoplasty, have married or sexual partners, and volunteer to participate in the study.