Göçmenlerin gönüllülük faaliyetlerine katılımının toplumsal uyuma etkisi
The effect of immigrants' participation in volunteering activities on integration
- Tez No: 786052
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda oldukça yoğun bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalan Türkiye'de göçmenlerin ülkeye uyumu için pek çok saha çalışması gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmaların büyük bir bölümü, göçmenlerin de gönüllü desteği alınarak yürütülmektedir. Bununla birlikte göçmenler pek çok farklı gönüllülük faaliyetin de aktif olarak yer almakta, bu sayede Türkiye'ye uyum süreçlerini kolaylaştıracak birtakım kazanımlar elde etmektedir. Bu tez, farklı ülkelerden Türkiye'ye zorunlu göçle gelen göçmenlerin, katılmış oldukları gönüllülük faaliyetlerinin ev sahibi halk ile uyum süreçlerine etkileri ele almaktadır. Gönüllü göçmenlerin anlamlandırdığı gönüllülük olgusunun bizzat kendi dünyasında ele alarak, gerçekçi ve bütüncül bir biçimde ortaya konması amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım seçilmiştir. Suriye, Afganistan ve Irak'tan Türkiye'ye zorunlu göç ile gelen 12 gönüllü ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Göçmenler insanlara yardım edebilmek, göçmenlere yönelik olumsuz algıyı yıkabilmek, kendilerini iyi ve mutlu hissetmek ve Türkiye'ye daha iyi uyum sağlayabilmek amacıyla gönüllülük faaliyetlerine katılmaktadır. Buna paralel olarak gönüllülük faaliyetleri Türkiye'ye uyum sağlama, psikolojik dayanıklılığın desteklenmesi ve kişisel gelişime katkıda bulunması açısından etkilidir. Gönüllü göçmenler, katıldıkları faaliyetlerin sonunda Türkçe'yi daha iyi ve verimli kullanmaya başlamış, Türkiye kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulmuş ve Türkiye halkı başta olmak üzere çevresindeki bireylerle sosyal etkileşimde bulunarak arkadaşlık ilişkileri geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey which has faced a very intense wave of immigration in recent years, many field studies are carried out for the integration of immigrants into the country. Most of these studies are carried out with the voluntary support of immigrants. In addition, immigrants take an active part in many different volunteer activities, thus gaining some gains that will facilitate their integration process into Turkey. This thesis deals with the effects of the voluntary activities of immigrants who came to Turkey from different countries with forced migration on their adaptation processes with the host people. The phenomenological approach, one of the qualitative research methods, has been chosen in order to present the phenomenon of volunteering, which is given by voluntary immigrants, in a realistic and holistic way by considering it in its own world. Semi-structured interviews were conducted with 12 participants who migrated from Syria, Afghanistan and Iraq to Turkey. Immigrants participate in volunteer activities in order to help people, to destroy the negative perception towards immigrants, to feel good and happy and to adapt to Turkey better. Concordantly, volunteering activities are effective in terms of adapting to Turkey, supporting psychological resilience and contributing to personal development. Volunteer immigrants started to use Turkish better and more efficiently at the end of the activities they participated in, had the opportunity to get to know Turkish culture more closely, and developed friendships by interacting socially with people around them, especially Turkish people.