Yasama organının geçirdiği dönüşüm açısından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
The Presidential System in terms of the transformation of the legislature
- Tez No: 786060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENSAR BAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 16 Nisan 2017'de yapılan halk oylamasıyla kabul edilmesi ve 9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin ederek görevine başlaması ve atadığı bakanların göreve başlamasıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümet sistemi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından o tarihe kadar parlamenter hükümet sisteminin işlemesiyle oluşan geleneğin terk edilmesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin işlev ve görevlerinde köklü değişimler yaşanmıştır. Kuvvetler ayrılığı teorisi bağlamında hükümet sistemlerinin ve parlamentoların ortaya çıkmasından bugüne rolleri bağlamında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin işlev ve görevleri bu çalışmada incelenmiştir. TBMM'nin yeni sistemin yürürlüğe girdiği tarihten bu yana ortaya koyduğu çalışmalar ve faaliyetlerin değerlendirmesi yapılarak sistemde daha etkin ve işlevsel bir meclisin önemi tespit edilmiş, bu önem doğrultusunda meclisin teşkili ve anayasal görevleriyle alakalı öneriler sunulmuştur. Yapılan araştırmalar ve sistemde TBMM'nin rolü ile alakalı olumlu ve olumsuz görüşlerle 2017 öncesi ve sonrasında TBMM'nin rollerinin karşılaştırmalı incelenmesi sonucunda TBMM'nin yasama, denetleme, temsil ve müzakere işlevlerindeki değişimler ele alınmıştır. Bu değişimler neticesinde sisteme yöneltilen eleştirilerin haklılığı test edilmiş ve TBMM'nin CBHS'yi daha demokratik özelliklere sahip bir sistem hale getirilmesi amacıyla donatılması gereken görev ve yetkilerle alakalı öneriler ileri sürülmüştür. Buna göre güncel bir içtüzük hazırlanması, TBMM'nin bir kısım görev ve yetkilerinin artırılması ve yeni bir seçim sisteminin hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With the adoption of the Law No. 6771 Amending the Constitution of the Republic of Turkey by the popular vote on April 16, 2017 and the Presidential Cabinet formed on July 9, 2018, the government system of the Republic of Turkey became the Presidential Government System. With the abandonment of the tradition formed by the functioning of the parliamentary government system from the establishment of the Turkish Republic to that date, there have been radical changes in the functions and competence of the Turkish Grand National Assembly. In this study, the functions and competence of the Grand National Assembly of Turkey in the Presidential Government System are examined in comparison with the government systems in the context of the theory of separation of powers. The importance of a more effective and functional assembly in the system has been determined by evaluating the works and activities of the TGNA since the new system came into force. In line with this importance, suggestions have been presented regarding the formation of the assembly and its constitutional duties. The changes in the legislative, auditing, representation and negotiation functions of the TGNA were discussed as a result of the researches and the comparative analysis of the TGNA's roles before and after 2017 with positive and negative opinions about the role of the TGNA in the system. As a result of these changes, the justification of the criticisms directed at the system has been tested and suggestions have been put forward regarding the duties and authorities that the TGNA should be equipped with in order to make the Turkey's Presidiential System a more democratic system. Accordingly, some duties and powers of the TGNA should be increased and an election system in accordance with the Presidiential System should be put into practice.