Makine öğrenmesi tekniği kullanılarak domates meyvesinin briks değerinin belirlenmesi
Determination of brix value in tomato fruits using machine learning technique
- Tez No: 786068
 - Danışmanlar: PROF. DR. Saadettin YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Makine öğrenmesi tekniği kullanılarak domatesin briks değerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Denemelerde joker f1 300 adet domates çeşidi kullanılmıştır. Domateslerin rengi sap, orta, taban bölgelerinden L,a,b renk uzayında renk ölçüm cihazı ile ölçülmüştür. Briks değeri ise refraktometre ile ölçülmüştür. Sap, orta ve taban bölgelerinden elde edilen dokuz adet L,a,b değerleri briks tahminlemesi için kullanılmıştır. Veri seti dokuz adet L,a,b değerleri ve briks değerlerinden oluşturulmuştur. Performans artırımı için eta özellik seçme algoritması kullanılmıştır. Makine öğrenmesi algoritması olarak destek vektör regresyonu ve karar ağaçları kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada domates renginin briks değerine etkisi belirlenmiştir. Çalışmada en iyi briks değeri tahmin modeli tüm renkler için karar ağaçları algoritmaları ve %50 eğitim-%50 test veri seti kullanılarak elde edilmiştir. Modelin belirleme katsayısı (R) 0.437'dir. Sonuç: Renk değerlerinden briks tahminleme için çalışılan tüm modellerde model performansı zayıf olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is determination brix value in tomato by using machine learning technique. Materials and Methodology: Joker f1 tomato variety was used in the experiments of tomatoes. The color of the tomatoes was measured of tomatoes from the stem, middle and base regions in the CieL,a,b color space. The brix value was measured with a refractometer. 9 features were reached using 3 different measurements and 3 L,a,b color space parameters; namely L,a,b. Thus data set was consisted of color and brix values. Eta feature selection algorithm was used to determine significance of each feature on label. Support vector machines and decision trees are used as machine learning algorithms. Results: The brix value estimation model has a performance of R 0.437 (Decision Trees; 50% training 50% testing) for all colors. Conclusion: Model performance was poor in all models studied for brix estimation from color values.