Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, hastane içi 112 sistemi ile acil servise başvuran hastaların özellikleri
Characteristics of patients who appied to the emergency department with in-hospital 112 system in Akdeniz University
  1. Tez No: 786113
  2. Yazar: AYKUT YARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇGİN SÖYÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Hastaneler hasta, hasta yakını ve hastane personelini içeren çok büyük yaşam alanlarıdır. Bu yaşam alanlarında herhangi bir zamanda ihtiyaç duyulan acil müdahaleler için özel ekipler oluşturulmaktadır. Bizim bu çalışmamızdaki amacımız; AS'e hastane içi mavi kod ekibi tarafından getirilen hastaların özelliklerini tanımlayıp, hekime ulaşılamayan alanlarda ihtiyaç duyulan mavi kod uygulamasının etkinliğini ölçmek ve bu hastaların hastanedeki bakım kalitesini artırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Hastanenin 112 ekibi tarafından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine gelen hastaları retrospektif olarak inceledik. Hastaların demografik verileri, triyaj kategorileri, müdahale süreleri ve sonuçları 01.01.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasında bir yıl boyunca analiz edildi. Bulgular: 488 hastanın dahil edildiği çalışmada, hastaların 284'ü (%58,2) kadındı ve hastaların ortalama yaşı 52,26±16,91 idi. Hastaların 375'i (%76,9) sarı triyaj koduna sahipti. Hastane içi mavi kod ekibinin ulaştığı kişilerin 425'i (%87,1) hasta olarak hastanede bulunanlardı. En çok çağrı oluşturulan bölge 337 (%69,1) çağrı ile ortak alanlar olarak gözlendi. Hastaların 19'u (%3,9) kardiyoloji polikliniğinden çağrı oluşturdu ve en sık şikayet olarak %47,1 oranla fenalaşma gözlendi. Acil serviste en sık konulan tanı 173 (%35,5) kişi ile vazovagal senkop olarak gözlendi. Hastaların 145'inde (%29,7) ek hastalık olarak hipertansiyon görüldü. Hastaların %95,5'inin GKS skoru 15 olarak gözlenirken, 340 (%69,7) hastada EKG normal sinüs ritmi olarak gözlendi. Hastane içi 112 sistemi tarafından müdahale edilip acil servise getirilen hastaların 369 (%75,6)'sı taburculuk ile sonuçlanırken, 14 hasta yoğun bakım takibine alındı ve 3 hastada eksitus gözlendi. Sonuç: Hastane içinde meydana gelen olaylara yerinde ve doğru müdahale etmek için geliştirilmiş sistemlerden birisi olan hastane içi mavi kod ekibi, hastalarda mortalite ve morbidite sıklığını azaltabilecek bir uygulamadır. Bu uygulama hastanenin fiziki yapısına, müdahale ihtiyacı duyulan alan ve hasta sayısına göre hastanelerde uygun yer ve sayıda oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hospitals are very large living spaces that include patients, their relatives and hospital staff. In these living spaces, there are special teams for emergency interventions any time needed. We purposed in this study to define the characteristics of the patients who brought to the emergency room by the in-hospital 112 team, to qualify the effectiveness of the in-hospital 112 system where patients cannot be reached the physician and to increase the quality of care of these patients in the hospital. Materials and Methods: We analyzed retrospectively the patients that came to Akdeniz University Hospital Emergency Service by 112 team of hospital. The patients were analyzed about demographic data, triage categories, intervention times, and outcomes between 01.01.2021 and 31.12.2021 for one year. Results: In the study, which included 488 patients, 284 (58.2%) of the participants were women. The mean age of the patients was 52.26±16.91 years. 375 (76.9%) of the patients had yellow triage codes. Of the people who activated the in-hospital 112 system, 425 (87.1%) were in the hospital as patients. The region with the highest number of calls was observed as a common area with 337 (69.1%) calls. 19 of the patients (3.9%) made a call from the cardiology outpatient clinic and the most common complaint was worsening with a rate of 47.1%. The most common diagnosis in the emergency department was vasovagal syncope with 173 (35.5%) people. Hypertension was seen as an additional disease in 145 (29.7%) of the patients. While 95.5% of the patients had a GCS score of 15, the ECG was observed as normal sinus rhythm in 340 (69.7%) patients. While 369 (75.6%) of the patients who were intervened by the in-hospital 112 system and brought to the emergency room were discharged, 14 patients were followed up in the intensive care unit, and death was observed in 3 patients. Conclusion: The in-hospital 112 system, which is one of the systems developed to intervene in the events that occur in the hospital on-site and correctly, is an application that can reduce the frequency of mortality and morbidity in patients by providing intervention. This application should be structured appropriate places and numbers according to the hospital physical structure, count of patients and places that need intervention.