Türkiye'de sosyal belediyecilik anlayışı bakımından sosyal yardım ve hizmetin önemi: Keçiören Belediyesi örneği
The importance of social assistance and service in care of social municipality in Turkey: The case of Keçiören Municipality
  1. Tez No: 786114
  2. Yazar: VAHDETTİN MİRAÇ TANRIKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüz yaşam koşulları çerçevesinde meydana gelen değişimler ve gelişmeler doğrultusunda kişilerin ihtiyaçları ve beklentileri de artarak farklılaşmaktadır. Belediyeler, geleneksel yerel hizmetler dışına çıkarak sosyal belediyecilik kapsamında vatandaşların talepleri karşısında sosyal yardım ve hizmet uygulamalarını çeşitlendirerek arttırmaktadır. Yerel yönetimlerin kentlerde ciddi aktörler olarak ortaya çıkması, belediyelerin sosyal sorunların çözümünde daha fazla görev ve sorumluluk almaya başlamasına sebep olmaktadır. 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu başta olmak üzere, son yıllarda hayatımıza giren pek çok düzenleme, sosyal yardım ve hizmet uygulamaları açısından oldukça geniş yetki ve görevler vermektedir. Bu çalışmada Keçiören Belediyesi örneği üzerinden belediyelerin sosyal belediyecilik yönetimi içerisinde sosyal yardım ve hizmetlere yönelik yaklaşımlarını belirleyerek ve bu doğrultuda gerçekleştirdikleri faaliyetleri ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Araştırma konusu çerçevesinde konu ile ilgili kaynaklar araştırılarak, veri tabanları taranarak araştırma ile ilgili makale ve dergi gibi kaynaklar incelenerek literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak mülakat ve belge incelenmesi yapılmıştır. Keçiören Belediyesi'nin 2019 – 2021 yıllarını içeren faaliyet raporları, stratejik planları ve performans programları taranarak sosyal yardım ve hizmetler uygulamalarını içeren tablo ve grafiklerle doküman incelemesi gerçekleştirilmiştir. Keçiören Belediyesi'nin sosyal yardım ve hizmet ile ilgili müdürlüklerinde görev yapan yetkili ve personelleri ile yarı-yapılandırılmış mülakat tekniği ile görüş ve düşüncelerine ulaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda Keçiören Belediyesi'nin insan odaklı sosyal yardım ve hizmetlerini gerçekleştirerek vatandaşların refah düzeyini arttırmayı, toplumda içerisinde sosyal adaleti, dengeyi temin ederek bütün bireylere etki edecek biçimde yerel kalkınmayı gerçekleştirmek amacıyla çalışmalarını yürütmeye çalıştığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In line with the changes and developments taking place within the framework of today's living conditions, the needs and expectations of people are also becoming increasingly different. Municipalities go beyond traditional local services and increase their social assistance and service applications by diversifying in the face of the demands of citizens within the scope of social municipalism. The emergence of local governments as serious actors in cities causes municipalities to take on more duties and responsibilities in solving social problems. Many regulations that have entered our lives in recent years, especially the Municipality Law No. 5393 and the Metropolitan Municipality Law No. 5216, give quite wide powers and duties in terms of social aid and service practices. In this study, it is aimed to determine the approaches of the municipalities towards social assistance and services within the social municipality management through the example of Keçiören Municipality and to reveal the activities they carry out in this direction. Within the framework of the research subject, the literature was searched by searching the sources related to the subject, scanning the databases and examining the sources such as articles and journals related to the research. In the study, interviews and document analysis were conducted using qualitative research method. The activity reports, strategic plans and performance programs of Keçiören Municipality covering the years 2019-2021 were scanned and a document review was carried out with tables and graphics containing social assistance and services practices. The opinions and thoughts of the officials and personnel working in the social assistance and service related directorates of Keçiören Municipality were reached with the semi-structured interview technique. As a result of the study, it is revealed that Keçiören Municipality is trying to carry out its works in order to increase the welfare level of the citizens by realizing humanoriented social assistance and services, and to realize local development in a way that will affect all individuals by ensuring social justice and balance in the society.