Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda Akdeniz diyeti'ne uyum ile sistemik immun inflamatuar indeks arasındaki ilişki
The relationship between Mediterranean diet adherence and systemic immune-inflammation index in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 945081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILDIRIM AYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Tip 2 diabetes mellitus; patogenezinde insülin direnci ve sistemik kronik inflamasyonun yer aldığı, vücutta multisistemik tutuluma yol açarak kronik komplikasyonlara sebep olan sistemik bir hastalıktır. Güncel tedavi kılavuzlarında, Akdeniz Diyeti tip 2 diyabetin tedavisinde önerilen başlıca beslenme modellerinden biridir. Akdeniz Diyeti, içerdiği antioksidan ve antiinflamatuar bileşenler sayesinde inflamasyonu baskılayarak diyabet tedavisinde olumlu etkiler sağlayabilir. Bu nedenle, diyabet tedavisinde Akdeniz Diyeti'nin antiinflamatuar etkileri son yıllarda daha fazla araştırılmaktadır. Bu doğrultuda planlanan çalışmamızda, tip2 diyabetli bireylerde Akdeniz Diyeti'ne uyum düzeyini yansıtan MEDAS puanı ile sistemik immün inflamatuar indeks ve diğer inflamatuar belirteçler(nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı, hs-CRP) arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan 2. Abdulhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01/01/2025 ile 15/05/2025 tarihleri arasında iç hastalıkları polikinliğine başvuran tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalar ile yapılan kesitsel bir çalışmadır. Hastalara poliklinik muayenesinde MEDAS anketi doldurulmuş, laboratuvar parametrelerinden glukoz, hbA1c, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, total kolesterol, trigliserid, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, high sensitivity C-reactive protein(hs-CRP), AST, ALT, hemogram değerleri kaydedilmiştir. Hemogram sonuçlarından nötrofil, lenfosit ve trombosit değerleri baz alınarak sistemik immun inflamasyon indeksi, nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı hesaplanmıştır. Katılımcıların vücut ağırlığı (kg), boy uzunluğu (cm) ve bel çevresi (cm) standart yöntemlerle ölçülmüş, vücut kitle indeksi (VKİ), ağırlık (kg) / boy² (m²) formülüyle hesaplanmıştır. Hastaların MEDAS puanı değerlendirilmiş, katılımcılar MEDAS puanı
Özet (Çeviri)
Objective: Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a systemic disease characterized by insulin resistance and chronic systemic inflammation in its pathogenesis, leading to multisystem involvement and chronic complications. Current treatment guidelines recommend the Mediterranean diet as one of the primary nutritional approaches for managing type 2 diabetes. Due to its rich content of antioxidants and anti-inflammatory components, the Mediterranean diet may help suppress inflammation and contribute positively to diabetes management. As a result, the anti-inflammatory effects of the Mediterranean diet in the treatment of diabetes have been increasingly investigated in recent years. In this context, the aim of our study was to evaluate the relationship between adherence to the Mediterranean diet, as measured by the MEDAS score, and systemic immune-inflammation index (SII), as well as other inflammatory markers including the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), and high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) in individuals with type 2 diabetes. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between 01/01/2025 and 15/05/2025 at the Internal Medicine Outpatient Clinic of University of Health Sciences, Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital. The MEDAS questionnaire was administered during outpatient visits. Laboratory parameters including glucose, HbA1c, urea, creatinine, sodium, potassium, total cholesterol, triglycerides, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, hs-CRP, AST, ALT, and complete blood count were recorded. Based on the hemogram results, SII, NLR, and PLR values were calculated using neutrophil, lymphocyte, and platelet counts. Participants' body weight (kg), height (cm), and waist circumference (cm) were measured using standardized methods, and body mass index (BMI) was calculated as weight (kg) divided by height squared (m²). According to MEDAS scores, participants were divided into two groups: low adherence (MEDAS