Prediction of PV/T performance using different cooling system structures
Farklı soğutma sistemi yapıları kullanarak PV/T performansının tahmini
- Tez No: 786116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GEDİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASANAİN A. ABDUL WAHHAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, PV/T sisteminin performansını iyileştirmek için deneysel ve teorik bir çalışma sunmaktadır. Bu çalışma Bağdat'ta Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Biri kollektöre bağlı ve su soğutmalı iki elektrik hücresini yan yana kullanmak ve iki yeni kollektör tasarımı kullanmak. Birinci tip 120 küp (8 * 15) içerir, her küpün boyutları (15 * 15 * 15 mm), ikinci tip (25 mm) çapında küresel şekiller içerir. 1,5, 2, 2,5 ve 3,5 l/dk farklı akış oranları kullanılarak. PV/T sisteminin performansı üzerindeki tasarım etkisi incelenmiştir. Hücre yüzey sıcaklığı, soğutulmamış hücreye kıyasla sırasıyla CC ve SS için (%8,4) (%9,8) azaltıldı. . Soğutmasız hücreye kıyasla CC ve SS modellerinde elektrik verimliliğinde sırasıyla (%6,6) ve (%8,08) artış SS modelinin ısıl verimi CC'nin ısıl veriminden (%6,06) daha yüksekti . Sayısal ve deneysel arasındaki toplam farkın (hata) yüzdesi 3,5 l/dk için %9,8 idi.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an experimental and theoretical study to improve the performance of the PV/T system. This work was carried out in Baghdad at the University of Technology. Using two electric cells side by side, one connected to the collector and water cooled and using two new collector designs. The first type contains 120 cubes (8 * 15) each cube has dimensions (15 * 15 * 15 mm), the second type contains spherical shapes with a diameter of (25 mm). Using different flow rates 1.5, 2, 2.5 and 3.5 l/min. The design effect on the performance of the PV/T system was studied. The cell surface temperature was reduced by (8.4%) (9.8%) for CC and SS respectively compared to the uncooled cell. . An increase in the electrical efficiency by (6.6%) and (8.08%) for the CC and SS models, respectively, compared to the uncooled cell The thermal efficiency of the SS model was higher by (6.06%) than the thermal efficiency of CC. The percentage of the total difference (error) between the numerical and the experimental was 9.8% for 3.5 l/min.