Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine başvuran yetişkinlerin akılcı ilaç kullanımlarının belirlenmesi
Determination of the rational medication use of adults applicing to family health centers in Taşköprü district of Kastamonu province
  1. Tez No: 786125
  2. Yazar: YASEMİN İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Akılcı ilaç kullanımı bilgi düzeyinin yetersiz olması, dünyanın ortak sorunlarından birisidir. İlaç sektörünün hızla geliştiği bir ortamda akılcı ilaç kullanımının önemi giderek artmaktadır. Bu araştırmanın amacı Kastamonu iline bağlı Taşköprü ilçesindeki yetişkinlerde akılcı ilaç kullanımını incelemektir. Kesitsel tanımlayıcı nitelikte olan araştırmada akılcı ilaç kullanımı ölçeği ve tanımlayıcı soru formu kullanılmış, veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada akılcı ilaç kullanımının etkililik, güvenlik, uygunluk, maliyet şeklinde ilkeleri olduğu yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre doktor önerisine uyma, belirtilen doza uyma, son kullanma tarihi geçen ilaçları kullanmama, evde yedek ilaç bulundurmama, yan etki halinde doktora başvurma gibi hususlar akılcı ilaç kullanımının yüksek olmasını beraberinde getirmektedir. Araştırma sonucunda bireylerin akılcı ilaç kullanımı ile ilgili doktor tavsiyelerine uymaları önerilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları Kastamonu iline bağlı Taşköprü ilçesindeki 300 kişinin verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Insufficient level of rational drug use is one of the common problems of the world. In an environment where the pharmaceutical industry is developing rapidly, the importance of rational drug use is increasing. The aim of this study is to examine the rational use of drugs in adults in Taşköprü district of Kastamonu province. The rational drug use scale and descriptive questionnaire were used in the cross-sectional descriptive study, and the data were analyzed with the SPSS program. In the study, results were obtained that rational drug use has principles such as effectiveness, safety, suitability and cost. According to the results, issues such as following the doctor's advice, complying with the specified dosage, not using expired drugs, not having spare drugs at home, and consulting a doctor in case of side effects lead to a high level of rational drug use. As a result of the study, it was recommended that individuals follow the doctor's recommendations regarding rational drug use. The results of this study are limited to the answers given by 300 people in Taşköprü district of Kastamonu province.