Muş ilindeki sığırlarda enzootik bovine löykoz virus (Eblv) enfeksiyonunun serolojik olarak araştırılması
Serological investigation of enzootic bovine leukosis virus (Eblv) infection in cattle in Muş province
- Tez No: 786124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Enzootik bovine löykoz virus (EBLV) enfeksiyonu; verim kaybına, işletmelerde yüksek tedavi masraflarına veya yeterli gelişim sağlanmadan kesime sevk ile ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Muş ilinde daha önce söz konusu enfeksiyona ilişkin yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile bölgedeki işletmelerde BLV'nin olası varlığının ve verim kayıplarındaki rolünün tespiti ve bu enfeksiyona yönelik koruma/kontrol programların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Muş ilinde halk elinde yetiştirilen, 6 ay ve üzeri sığırlardan 300 adet kan serumu örneği alınmıştır. Alınan kan serumu örnekleri BLV spesifik antikor varlığı yönünden agar jel immunodifüzyon testi (AGID) ve competetiv-enzyme linked immunosorbent assay (C-ELISA) yöntemleri ile test edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda 300 kan serum örneğinin tümü AGID ve C-ELISA testlerinde BLV-spesifik antikor varlığı yönünden negatif olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Muş bölgesindeki yetiştirilen sığırlarda örnekleme periyodunda BLV enfeksiyonunun olmadığı ilk kez ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Enzootic bovine leukosis virus (EBLV) infection; loss of efficiency, and high costs of treatment in livestock or sent to slaughter without adequate development will cause economic losses. In the province of Muş, there has been no previous study on the seroprevalence of BLV infection. The aim of this study is to determine the possible presence of BLV and its role in yield losses in the enterprises in the region and to determine the control measures for this infection. For this purpose, 300 blood serum samples were taken from cattle aged 6 months and older in different districts of Muş province. The blood serum samples taken were tested for the presence of BLV-specific antibodies by the agar gel immunodiffusion test (AGID) and competitive enzyme-linked immunosorbent assay (C-ELISA) methods. As a result of the study, all 300 blood serum samples were found to be negative in terms of the presence of BLV-specific antibodies in the AGID and C-ELISA tests. In conclusion, it has been demonstrated for the first time that cattle in the Muş region do not have BLV infection.