11-18 yaş grubu çocuklarda covid-19 aşısına yönelik tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Develop the attitude scale towards covid-19 vaccine in children aged 11-18 years
  1. Tez No: 786129
  2. Yazar: KAMER BABACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 11- 18 Yaş Grubu Çocuklarda Covid-19 Aşısına Yönelik Tutum Ölçeği'nin geliştirilmesi, geçerlik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma metodolojik olarak yürütülmüş olup çalışmanın örneklemini, 02 Nisan 2022 -01 Ağustos 2022 tarihleri arasında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid-19 Aşı Polikliniği' ne aşı olmak için gelen araştırmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan 11-18 yaş grubu 315 çocuk oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Sosyodemografik form ve ''11-18 Yaş Grubu Çocuklarda Covid-19 Aşısına Yönelik Tutum Ölçeği'' taslak formu kullanılarak toplanmıştır. Likert tipte tasarlanan ölçeğin taslak formunun kapsam geçerliği 14 uzmanın görüşüne başvurularak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde sayı/yüzde, t testi, korelasyon analizi, ölçeğin geçerlik analizinde; kapsam, yapı geçerliği analizleri, Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), güvenilirlik analizinde; iç tutarlılık analizi ve test-tekrar test analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Kapsam geçerliği analizi sonucunda, ölçek ilk taslak formunda yer alan 18 madde, 14 madde olarak yeniden düzenlenmiştir. AFA sonucunda, ölçekte toplam varyansın %70,7'sini açıklayan ve faktör yükleri 0,469 ile 0,969 arasında değişen iki faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Ölçekte, faktör yüklerine göre 0,30 altında kalan bir maddenin çıkarılması ve bir maddenin de ters puanlanması gerektiği belirlenmiştir. DFA'ya göre ölçeğin yapısal denklem model sonucu p=0,000 düzeyinde anlamlı olduğu, ölçeği oluşturan 13 madde ve iki faktörlü ölçek yapısıyla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Geliştirilen ölçeğin uyum iyiliği indekslerinde CFI 0,913, IFI 0,926, χ2 (Cmin/df) 3,098, RMSEA 0,074 ile kabul edilebilir uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Cronbach Alfa güvenilirlik katsayısı tüm ölçek için 0,914, faktör 1 için 0,930, faktör 2 için 0,931 olarak bulunmuş ve ölçeğin yüksek derecede güvenilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to develop the Attitude Scale towards Covid-19 Vaccine in Children aged 11-18 Years and to evaluate its validity and reliability. Materials and Methods: The study was carried out methodologically and the sample of the study consisted of 315 children aged 11-18 who met the criteria for inclusion in the study that came to Yıldırım Beyazıt University Yenimahalle Training and Research Hospital Covid-19 Vaccine Polyclinic between 02 April 2022 and 01 August 2022. The data of the study collected by using the Sociodemographic form and the draft form of the Attitude Scale towards Covid-19 Vaccine in Children aged 11-18 Years. The scope validity of the draft form of the scale designed in the Likert type was evaluated by consulting the opinions of 14 experts. In the analysis of the data, number/percentage, t test, correlation analysis, validity analysis of the scale; scope, construct validity analysis, explanatory factor analysis (AFA), Confirmatory Factor Analysis (DFA), reliable analysis; internal consistency analysis and test-retest analyzes were used. Results: As a result of the scope validity analysis, 18 items in the scale draft form were rearranged as 14 items. As a result of AFA, a two-dimensional structure was obtained, which explains 70.7% of the total variance on the scale and has factor loads ranging from 0.469 to 0.969. When the factor loads on the scale were examined, it was determined that a substance below 0.30 should be removed and an item should be scored inversely. According to the DFA result, it was determined that the scale was significant at the level of p = 0.000 as a result of the structural equation model and was related to the 13 items and two-factor scale structure that make up the scale. When the good compliance indices of the developed scale were examined, it was found that it showed acceptable compliance with CFI 0.913, IFI 0.926, χ2 (Cmin/df) 3.098, RMSEA 0.074. Cronbach Alpha reliable coefficient was found to be 0.914 for the whole scale, 0.930 for factor 1, 0.931 for factor 2 and the scale was found to be highly reliable.