Covıd-19 enfeksiyonu geçirmiş çocuklarda lens dansitometrisinin scheimpflug topografi ile objektif değerlendirilmesi
Objective evaluation of lens densitometry with scheimpflug topography in children with covid-19 infection
- Tez No: 799332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İPEK AKYÜZ ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda Koronavirüs 2019 (COVID-19)'un lens dansitometrisine etkilerini aydınlatabilmek için, COVID-19 geçirerek iyileşen 7-18 yaş aralığındaki çocuklarda Pentacam HR Scheimpflug korneal topografi cihazı ile objektif lens dansitometri (LD) ölçümü yapılmıştır. Elde edilen verilerin COVID-19 geçirmemiş aynı yaş grubu popülasyonla karşılaştırılması ve enfeksiyonun lentiküler yapılara etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Prospektif olgu kontrollü çalışmamızda Şubat 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında üçüncü basamak Göz Hastalıkları kliniğine göz muayenesi amacıyla başvuran yaşları 7-18 arasında değişen toplam 57 kişinin 114 gözü dahil edildi. COVID-19 geçirip iyileşen, hastalığın üzerinden en az 6 ay geçmiş ve eşlik eden başka sistemik hastalığı bulunmayan çocuklara Pentacam HR Scheimpflug korneal topografi cihazı ile objektif lens dansitometri ölçümü yapılmış ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Hasta grubunda 29 (%50,9), kontrol grubunda 28 (%49,1) birey bulunmaktaydı. Yirmi beşi (%43,9) kadın, 32'si (%56,1) erkekti. Tüm yaş gruplarında PDZ1, 2, 3 ve LD değerlerinde gruplar arası istatistiksel fark izlenmedi. Pentacam dansitometri bölgesi 1 (PDZ 1) değeri 7-10 yaş hasta grubunda 7,90 iken kontrol grubunda 8,10 (P=0,028), 11-14 yaşta PDZ 1 ve PDZ 2 değeri medyanları hasta grubunda 8,05 iken kontrol grubunda 7,80 (sırasıyla P=0,010 ve 0,009); PDZ 3 değeri hasta grubunda 8,10 iken kontrol grubunda 7,80 (P=0,001) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, objective lens densitometry (LD) measurement was performed with Pentacam HR Scheimpflug corneal topography device in children aged 7-18 years who recovered from COVID-19 in order to elucidate the effects of Coronavirus 2019 (COVID-19) on lens densitometry. It was aimed to compare the obtained data with the population of the same age group who did not have COVID-19 and to show the effects of infection on lenticular structures. This prospective controlled trial included 114 eyes from 57 children aged between 7 to 18 years, who admitted for an eye examination to the tertiary ophthalmology clinic between February 2022 and December 2022. Objective lens densitometry measurements were performed with the Pentacam HR scheimpflug corneal topography device in the eyes of children who had COVID-19 at least six months ago and did not have any additional disease. The results were compared with the control group. There were 29 (50.9%) individuals in the patient group and 28 (49.1%) individuals in the control group. Twenty-five (43.9%) were female and 32 (56.1%) were male. There were no statistically significant PDZ 1,2,3 and LD measurements between groups in all age groups. Pentacam densitometry zone 1 (PDZ 1) value was 7.90 in the patient group at the age of 7-10, while it was 8.10 in the control group (P=0.028). The median of PDZ 1 and PDZ 2 values at the age of 11-14 was 8.05 in the patient group and 7.80 in the control group (p=0.010 and p=0.009, respectively). The PDZ 3 value was 8.10 in the patient group, 7.80 in the control group (P=0.001).