Sporun nomofobi, netlessfobi, internet bağımlılığı ve gelişmeleri kaçırma korkusu üzerine etkisi
The effect of sports on nomophobia, netlessphobia, internet addiction and fear of missing out
- Tez No: 786153
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN GÜMÜŞDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı spor yapan ve yapmayan bireylerin nomofobi, netlessfobi, internet bağımlılığı ve gelişmeleri kaçırma korkusu üzerine etkisini çeşitli değişkenler ile karşılaştırmaktır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de spor yapan ve yapmayan bireyler oluştururken, örneklem grubunu 2021-2022 yılında Yozgat ilinde spor yapan ve yapmayan 199 kadın ve 160 erkek olmak üzere toplamda 359 gönüllü katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan ''Kişisel Bilgiler Formu'' Yıldırım ve Correira (2015) tarafından geliştirilen ''Nomofobi Ölçeği'' Şahin ve Korkmaz (2011) tarafından ise Türkçeye uyarlanmış ''İnternet Bağımlılık Ölçeği'' Ölçme aracı Przybylski (2013) tarafından geliştirilmiş, Gökler ve diğerleri (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği (GKKÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilen SPSS 25,0 proğramına yüklenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; ''İnternet Bağımlılığı Ölçeği'' çarpıklık değerleri 0,741/0,129 arasında, basıklık değerleri 0,303/257 arasında ''Nomofobi Ölçeği'' çarpıklık değerleri 0,194/ 0,129 arasında, basıklık değerleri-0,790/0,257 arasında ''Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği'' çarpıklık değerleri 0,236/0,129 arasında, basıklık değerleri-0,488/0,257 arasında bulunmuştur. Bu sonuçlara göre verilerin normal dağılım sergilediği belirlenmiş ve istatistiki analizlerde parametrik testler kullanılmıştır. ANOVA ve t-testi yapılarak incelenen cinsiyet, yaş, aylık gelir, eğitim durumu, yaşanılan çevre, spor yapma süresi, internet kullanım süresi, internet kullanım amacı, internet kullanım aracı değişkenlerinde tespit edilen farklar için Posthoc Tukey ve LSD analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; nomofobi ve internet bağımlılığı ölçeğinde cinsiyette farklılaşmalar olduğu ve spor yapan bireylerin nomofobi, internet bağımlılığı ve gelişmeleri kaçırma korkusu düzeylerinin spor yapmayan bireylere göre düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca nomofobi, internet bağımlılığı ve gelişmeleri kaçırma korkusu düzeylerini; internet kullanım süresi değişkeninin de etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of individuals who do and do not do sports on nomophobia, netlessphobia, internet addiction and fear of missing out with various variables. While the population of the research consists of individuals who do and do not do sports in Turkey, the sample group consists of 359 volunteers in total, 199 women and 160 men who do or do not do sports in Yozgat province in 2021-2022.“Personal Information Form”created by the researcher as a data collection tool in the research,“Nomophobia Scale”developed by Yıldırım and Correira (2015),“Internet Addiction Scale”, adapted to Turkish by Şahin and Korkmaz (2011) Measurement tool Przybylski ( 2013) and adapted into Turkish by Gökler et al. (2016) The Fear of Missing Out Inventory (SSQS) was used. The resulting data was loaded into the SPSS 25.0 program. As a result of the analyzes made;“Internet Addiction Scale”skewness values are between 0.741/0.129, kurtosis values are between 0.303/257, ''Nomophobia Scale'' skewness values are between 0.194/ 0.129, kurtosis values are between -0.790/0.257, ''Fear of Missing Out Scale'' skewness values were found between 0.236/0.129, and kurtosis values were between -0.488/0.257. According to these results, it was determined that the data exhibited normal distribution and parametric tests were used in statistical analysis. Posthoc Tukey and LSD analyzes were performed for the differences detected in the variables of gender, age, monthly income, education level, living environment, duration of doing sports, duration of internet use, purpose of internet use, and internet use tool, which were examined by ANOVA and t-test. As a result of the analyzes made; It has been determined that there are gender differences in the scale of nomophobia and internet addiction, and the levels of nomophobia, internet addiction and fear of missing out on the individuals who do sports are lower than those who do not do sports. In addition, the levels of nomophobia, internet addiction and fear of missing out; Internet usage time variable was also found to be affected