Medial açık redüksiyon pediatrik suprakondiler humerus kırıklarında güvenilir bir yöntem midir?
Is medial open reduction a reliable method in pediatric supracondylar humerus fractures?
- Tez No: 786160
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Pediatrik Suprakondiler Humerus kırıkları oldukça sık görülen çocukluk çağı yaralanmalarıdır. Bu kırıkların tedavisinde sıkça kullanılan çapraz pinleme yönteminde medial tel gönderilirken yaşanan iatrojenik ulnar sinir yaralanma riski yaklaşık %3,4'tür. Bu çalışmada kliniğimizde uyguladığımız medial açık redüksiyon ve medial mini açık redüksiyon yöntemlerinin güvenilirliğini incelemek istedik. Materyal Metod: Çalışmamıza Ocak 2011 ile Haziran 2022 tarihleri arasında suprakondiler humerus kırığı sebebiyle acil servisimize ya da polikliniğimize başvuran ve opere edilen 1-15 yaş arasındaki 293 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri ve başvuru şekilleri incelendi. Hastalar uygun redüksiyon sağlanacak şekilde kapalı redüksiyon sonrası perkütan pinleme ya da mini insizyon sonrası pinleme ya da medial açık redüksiyon sonrası çapraz pinleme ile tespit sağlandı. Hastaların takipleri klinik ve radyolojik olarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 293 hastanın preop 28'inde(%9.4) sinir arazı, 3'ünde(%1.01) arter yaralanması mevcuttu. Hastaların 24'ü kapalı redüksiyon perkütan pinlemeyle, 128'i medial mini açık redüksiyon çapraz pinlemeyle, 129'u medial açık redüksiyon pinlemeyle tedavi edildi. İatrojenik ulnar sinir yaralanması 2 hastada görüldü. İatrojenik yaralanmalar kapalı redüksiyon perkütan pinleme grubunda görüldü. Radyolojik Flynn değerlendirmesinde medial açık redüksiyon grubundaki hastaların hepsinde mükemmel sonuç elde edildiği görülürken eklem hareket açıklığının daha dar olduğu gösterilmiştir. Sonuç: Suprakondiler Humerus kırıklarının tedavisinde uygun redüksiyon sağlamak iyi fonksiyonel ve radyolojik sonuç için önemlidir. Kliniğimizce daha iyi bir redüksiyon sağlamak için medial açık redüksiyon tercih edilen yöntem olmuştur. Literatüre göre daha yüksek oranda medial açık redüksiyon uygulanmış, eklem hareket açıklığı biraz daha kısıtlı olsa da daha iyi radyolojik skorlar alınmıştır. Bu yöntemle tedavi edilen hastalarda iatrojenik sinir yaralanması görülmemiştir. Eğer kapalı olarak uygun redüksiyon sağlandıysa medial tel gönderilirken mini insizyonla medial epikondil görülmeli, iatrojenik sinir yaralanmasından sakınılmalıdır. Medial açık ya da medial mini açık redüksiyon düşük komplikasyon riski sebebiyle daha güvenlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Pediatric Supracondylar Humerus fractures are very common childhood injuries. In the cross pinning method, which is frequently used in the treatment of these fractures, the risk of iatrogenic ulnar nerve injury while sending the medial wire is approximately 3.4%. In this study, we wanted to examine the reliability of medial open reduction and medial mini-open reduction methods that we applied in our clinic. Material and Method: 293 patients aged 1-15 years, who applied to our emergency department or outpatient clinic due to supracondylar humerus fracture between January 2011 and June 2022 and were operated on, were included in our study. Demographic data and application patterns of the patients were examined. The patients were fixed with percutaneous pinning after closed reduction, pinning after mini-incision, or cross pinning after medial open reduction, to ensure appropriate reduction. The patients were followed up clinically and radiologically. Results: Of the 293 patients included in the study, There were nerve injury in 28 (9.4%) preoperatives and arterial injury in 3 (1.01%) preoperatives. Twenty-four patients were treated with closed reduction percutaneous pinning, 128 with medial mini open reduction cross pinning, and 129 with medial open reduction pinning. Iatrogenic ulnar nerve injury was seen in 2 patients. Iatrogenic injuries were seen in the closed reduction percutaneous pinning group. In the radiological Flynn evaluation, it was observed that all patients in the medial open reduction group had excellent results. Conclusion: In the treatment of supracondylar humerus fractures, appropriate reduction is important for good functional and radiological outcome. In our clinic, medial open reduction has been the preferred method to provide a better reduction. Compared to the literature, a higher rate of medial open reduction was applied, and better radiological scores were obtained, although the range of motion was slightly more limited. No iatrogenic nerve injury was observed in patients treated with this method. If appropriate reduction is achieved in closed position, the medial epicondyle should be seen through a mini-incision while inserting the medial wire, and iatrogenic nerve injury should be avoided. Medial open or medial mini open reduction is safer because of the low risk of complication.