Investigation of nurses' knowledge levels and affecting factors regarding patient care in diabetic coma
Hemşirelerin diyabetik koma gelişen hasta bakımıyla ilgili bilgi düzeylerinin ve etkileyen etmenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 786172
  2. Yazar: HAJIR HATIF BARBASH AL-KAABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Diyabet hastalığı, dünya çapında sık görülen, insülin sekresyonu, insülin etkisi veya her ikisindeki bozukluklardan kaynaklanan hiperglisemi ile karakterize kronik bir hastalıktır. Diyabet hastalığına bağlı gelişen komplikasyonların önlenmesi, mevcut komplikasyonların doğru yönetilmesi hastalığın seyrini ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Diyabetin ciddi komplikasyonlarından olan diyabetik komalar 3 şekilde görülmektedir. Bunlar hipoglisemi, diyabetik ketoasidoz ve hiperglisemik hiperosmolar komadır. Diyabetik komalar zamanında ve etkin bir şekilde yönetilemezse yaşamı tehdit edebilmektedir. Diyabet hastalığının önlenmesinden, mevcut hastalığın doğru yönetilmesine kadar geniş bir alanda hemşireler aktif görev almaktadır. Bu nedenle hastalık ve komplikasyonlar hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olmaları önemlidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin diyabetik komada hemşirelik bakımı konusundaki bilgi düzeyi ve etkileyen etmenlerin incelenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırma, Ekim 2021 – Aralık 2021 tarihleri arasında, Al-Najaf şehrinde bulunan üç hastanede (Al-Sadr Eğitim Hastanesi, Al-Hakim Genel Hastanesi ve Al-Imam Al-Sajjad Hastanesi) yürütülmüştür. Örneklemi 163 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; Sosyodemografik Form, Hemşirelerin Diyabetik Koma Hastalarının Bakımına İlişkin Bilgi ve Uygulamalarının Değerlendirilmesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve nicel verilerin analizinde bağımsız gruplarda t-testi, ANOVA analizleri yapılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %57.7' si kadın, %51.1'i 27 yaş ve altında, % 72,4' ü kentte yaşamakta, %39,3'ü Al-Hakeem Genel Hastanesi' nde çalışmakta, %46.6'sı lisans mezunu, %55.2'si 4 yıl ve altında iş deneyimine sahip, %68.7' si acil serviste çalışmakta, %88.3'ü gündüz şiftinde çalışmakta, %84.7' si diyabetik koma bakımı hakkında eğitim almamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the knowledge level of nurses about nursing care in diabetic coma and the factors affecting it. Method: A descriptive and cross-sectional research design was used. The research was conducted in three hospitals (Al-Sadr Teaching Hospital, Al-Hakim General Hospital, and Al-Imam Al-Sajjad Hospital) in Al-Najaf City from October 2021 to December 2021. The sample consisted of 163 nurses. As a data collection tool; Sociodemographic Form, The assessment of Nurses' Knowledge and Practices Regarding the Care Of Patients With Diabetic Coma Scale was used. The data were collected by face-to-face interview method. In the analysis of data; analysis of descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) was used and quantitative data, t-test, ANOVA. Results: 57.7% of the nurses were women, 51.1% were 27 years old and below, 72.4% lived in urban, 39.3% worked in Al-Hakeem General Hospital, 46.6% had a bachelor's degree, 55.2% had 4 years or less work experience, 68.7% worked in the emergency unit, 88.3% worked in the day shift, 84.7% did not receive training on diabetic coma care.