Rulmanlı yataklarda titreşim ölçümlerinin analizi ile kestirimci bakım
Predictive maintenance with analysis of vibration measurements in bearing housings
- Tez No: 786183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Üretim tesislerinde en çok kullanılan yataklama elemanlarından biri rulmandır. Makinaların sıkıntısız bir şekilde ve uzun ömürlü çalışması rulmanların sağlıklı ömür uzunluğu ile yakından ilgilidir. İşletmeler, bakım çalışmaları ile makinaların sağlıklı ve verimli çalışmasını amaçlamaktadır. İşletmelerin bakım stratejisi ile bakım maliyetleri birbirleri ile ilişkilidir. Bakım maliyetlerinin en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda bakım yöntemlerinde zamanla iyileştirmeler ve yenilikler yapılmıştır. Bu iyileştirmelerden ve yeniliklerden biri kestirimci bakım yöntemidir. Kestirimci bakım yöntemlerinde temel çalışma prensibi çalışma esnasında yapılan ölçümlerle makinaların performanslarının izlemektir. Elde edilen sonuç ile bakımın ne zaman gerekli olacağına karar verilir. Bu sayede plansız bir şekilde duruş yerine planlı duruş yapılarak önceden belirlenen arızayı onarmaktır. Bu çalışmada Orta Doğu Rulman Sanayi Fabrikasında bulunan taşlama tezgahlarında kullanılan iş mili (Spindle) rulmanlarının titreşim analizi kullanılarak kestirimci bakım çalışması yapılmıştır. Bu amaçla belirlenmiş makinelerin iş millerinden periyodik olarak titreşim ölçümleri alınıp analiz edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda rulmanlarda çeşitli arızalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most used bearing elements in the industry is the bearing. The trouble-free and long-lasting operation of the machines is closely related to the healthy life of the bearings. Businesses aim to operate the machines in a healthy and efficient manner with maintenance works. The maintenance strategy of the enterprises and the maintenance costs are related to each other. It is aimed to minimize maintenance costs. In this direction, improvements and innovations have been made in maintenance methods over time. One of these improvements and innovations is the predictive maintenance method. The basic working principle in predictive maintenance methods is to monitor the performance of the machines with measurements made during operation. The result obtained determines when maintenance will be required. In this way, it is to repair the predetermined malfunction by making a planned stop instead of an unplanned stop. In this study, predictive maintenance work was carried out by using the vibration analysis of spindle bearings used in grinding machines in the Middle East Bearing Industry Factory. For this purpose, periodic vibration measurements were taken from the spindles of the specified machines and analyzed. As a result of the studies, various faults were detected in the bearings.