Sağlıklı gebelerden elde edilen eritrositlerin atp aracılı gevşeme yanıtlarına olası etkisinin incelenmesi
Investigation of the possible effect of erythrocytesfrom healthy pregnancy on atp-mediated relaxation response
  1. Tez No: 786184
  2. Yazar: ECE KILAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç:Eritrositlerde yapısal ve NO üretim kapasitesi bakımından endotel hücrelerindekine benzer aktif eNOS enzimi bulunmaktadır. Eritrositlerdeki eNOS enziminin ATP ile aktifleştiği gösterilmiştir. Fakat bu enzimin ATP aracılı vazodilatasyon yanıtında fonksiyonel önemi bilinmemektedir. Çalışmanın amacı eritrosit eNOS enziminin ATP'ye cevaben gelişen vazodilatasyon yanıtının fonksiyonel önemi ve gebelik koşullarında eritrosit eNOS enziminin rolünün araştırılmasıdır. Yöntem:30 adet Wistar sıçandan elde edilen aort halkaları organ banyosuna asıldı. Krebs Solüsyonu veya sağlıklı birey ve Gebeler elde edilen eritrositler varlığında ATP aracılı vazodilatasyon yanıtları incelendi.NOS enzim inhibitörü L-NAME,eNOS substratı L-arginin, arjinaz enzim inhibitörü varlığında tekrarlandı. Araştırmaya katılan sağlıklı ve gebe bireylerin kanında hücre içi NO oluşumu ve hücre içi eNOS aktivitesi değerlendirildi. Bulgular:Sağlıklı eritrositlerinin ATP aracılı gevşeme yanıtları Krebs Solüsyonuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Gebe eritrositlerinin ATP aracılı gevşeme yanıtları ise sağlıklı eritrositlerine göre azdı. Gebe eritrositlerine L-arginin ve ABH eklenmesi ATP aracılı gevşeme yanıtlarını arttırdı, Sağlıklı eritrositlerine bir etkisi olmadı. Tüm grupların ATP aracılı gevşeme yanıtları L-name eklenmesi ile azaldı. hücre içi NO oluşumu,hücre içi eNOS aktivitesi sonuçları organ banyosu sonuçları ile paraleldi. Sonuç:Bulgularımızda, ATP aracılı vazodilatasyon yanıtında endotel kaynaklı NO ile birlikte eritrosit eNOS enzimi tarafından üretilen NO'nun da rol aldığı ilk defa gösterilmiştir. Araştırmamızın, kan akımının lokal kontrolünde önemli bir yeri olan ATP aracılı vazodilatasyon mekanizmasına eritrosit penceresinden yeni bir katkı sağlayacağını umuyoruz. Öte yandan çalışmamız,eritrosit eNOS enzim aktivitesinin gebelik koşullarında kontrol koşullarından farklı şekilde düzenlendiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Objective:There is an active eNOS enzyme similar to endothelial cells in terms of both structure and NO production capacity in erythrocytes.It has been shown that the eNOS enzyme in erythrocytes is stimulated by ATP, it is not known whether this enzyme has a functional significance in the ATP-mediated vasodilation response.The aim of this study is to investigate whether the erythrocyte eNOS enzyme has a role in the vasodilation response in response to ATP. Method:Aortic rings obtained from 30 wistar rats were suspended in the organ bath. ATP-mediated vasodilation responses were examined in the presence of Krebs Solution or erythrocytes obtained from healthy individuals and pregnant women. NOS enzyme inhibitor L-NAME, eNOS substrate L-arginine was repeated in the presence of arginase enzyme inhibitor. 5 ml venous blood samples were taken from healthy and pregnant individuals participating in the study, intracellular NO formation and intracellular eNOS activity were evaluated. Results:It was shown for the first time that NO, produced by the erythrocyte eNOS enzyme, also plays a role in the ATP-mediated vasodilation response, along with NO from endothelium. We hope that our findings will provide a new contribution from the erythrocyte window to the ATP-mediated vasodilation mechanism, which has an important role in the local control of blood flow. On the other hand, our study revealed that erythrocyte eNOS enzyme activity was regulated differently in pregnancy conditions than in control conditions. Conclusion:It was shown for the first time that NO, produced by the erythrocyte eNOS enzyme, also plays a role in the ATP-mediated vasodilation response, along with NO from endothelium. We hope that our findings will provide a new contribution from the erythrocyte window to the ATP-mediated vasodilation mechanism, which has an important role in the local control of blood flow.