Kronik obstrüktif akciğer hastalığında toraks bilgisayarlı tomografi histogram analizinin klinik değerlendirmeye katkısı
Contribution of thorax computed tomography histogram analysis to clinical evaluation in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 786197
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ÖZGEN ALPAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kronik hastalıklar arasında tüm dünyada önde gelen sebeplerden biridir. Günümüzde KOAH tanısı, spirometrede sabit obstrüksiyonun saptanmasıyla konulmaktadır ancak spirometre, hastalığın erken evrelerde tanınmasında yetersizdir. Toraks bilgisayarlı tomografi (BT) kantitatif yöntemleri, erken aşamalarda hava yolu obstrüksiyonunu saptamak için etkili bir yöntem olabilir; ancak, hala bu konuda yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, pre-KOAH ve KOAH gruplarının dansitometrik toraks BT histogram analiz bulgularının klinikle beraber değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Ön tanı olarak KOAH kodlanmış 40-80 yaş olgulardan toraks BT'si ve spirometre verilerine ulaşılanlar çalışmaya dahil edildi. Risk faktörü ve/veya semptomları olup spirometrelerinde FEV₁/FVC (1.saniyedeki zorlu ekspiratuar volümün zorlu vital kapasiteye oranı) %70'in altında olanlar KOAH, risk faktörü ve/veya semptomları olduğu halde spirometrede FEV₁/FVC değeri %70'in üzerinde olanlar pre-KOAH olarak ayrıldı. Toraks BT'lerinde kantitatif dansitometrik analiz yapıldı. Literatürde tanımlanmış radyolojik olarak amfizem tanımı kullanıldı. Buna ek olarak hava hapsi tanımı için ekspiryum BT gerektiği için retrospektif çalışmamızda elimizde olan inspiryum BT'lerde hava hapsi kavramına alternatif olabilecek transizyonel hava zonu tanımlandı. Bulgular (akciğer hacmi, minimum ve ortalama atenüasyonlar, transizyonel hava zonu yüzdesi, amfizem yüzdesi) klinik veriler (sigara öyküsü, nefes darlığı, alevlenme sayısı) fonksionel (FEV₁ (1.saniyedeki zorlu ekspiratuar volüm), %FEV₁, FVC (zorlu vital kapasite), %FVC, FEV₁/FVC) ile birlikte karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 106 KOAH, 57 pre-KOAH olmak üzere 163 olgu dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is one of the leading causes of chronic diseases worldwide. Today, the diagnosis of COPD is made by detecting the fixed obstruction on the spirometer, but spirometry is insufficient in recognizing the disease in the early stages. Quantitative methods of thorax computed tomography (CT) can be an effective method to detect airway obstruction in the early stages; however, there is still insufficient evidence on this subject. Therefore, this study aims to evaluate the use of densitometric thorax CT histogram analysis findings of pre-COPD and COPD groups together with clinical data. Method: Patients aged 40-80 years who were coded as COPD as a preliminary diagnosis, whose thorax CT and spirometry data were available, were included in the study. Those with risk factors and/or symptoms with FEV₁/FVC (the ratio of forced expiratory volume to forced vital capacity in 1 second) less than 70% on their spirometry were considered as COPD while those with higher FEV₁/FVC were classified as pre-COPD. Quantitative densitometric analysis was performed on thorax CTs. Radiological definition of emphysema was used in analyse. Expiratory CT is required for the radiologic definition of air trapping. As in this retrospective study, the inspiratory CTs were present, transitional air zone was defined to be a possible alternative for air trapping. Findings (lung volume, minimum and mean attenuations, percent of transitional air zone, percent of emphysema) were compared with clinical data (smoking history, shortness of breath, number of exacerbations) functional (FEV₁ (forced expiratory volume in 1 second), %FEV₁, FVC (forced vital capacity), %FVC, FEV₁/FVC) data. Results: A total of 163 cases, including 106 COPD and 57 pre-COPD, were included in the study. In the COPD group, both the percentage of the total lung transitional air zone (51,4 ± 15,6 / 43,9 ± 23,3, p= 0,032 respectively) and the percentage of emphysema between COPD and pre-COPD groups were significantly higher than the pre-COPD group.