Türk standartları ve Avrupa standartlarında teknik resim standartlarındaki gelişmeler
Development of standards about technical drawing on Turkish standards and European norms
  1. Tez No: 78620
  2. Yazar: AKSUN AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET RENDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Teknik resim ile ilgili yeni standartlar, tasarımcılara çok geç ulaşmaktadır. Günümüzde, okullarda, piyasada teknik resim ile ilgili kitaplar eski standartlara göre hazırlanmış durumdadır. Oysa, gelişen teknoloji ile beraber standartlar da değişmektedir. Bu çalışma, değişikliklerden haberdar olmak için yapılmıştır. Teknik resim ile ilgili standartlar (TS ve EN), Türk Standartları Enstitüsünden temin edilmiştir. Bu standartlarla birlikte elde edilebilen eski teknik resim standartları, konular ile ilgili diğer standartlar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kitaplar, yardımcı ders kitapları taranarak değişiklikler belirlenmiştir. Eski kabullerle yeni kabuller, konular içersinde, birlikte verilerek yapılan değişikliklerin karşılaştırılması sağlanmıştır. Standartlarda yapılan bu değişikliklerin teknik resmi çizen ve kullanan lara büyük kolaylık sağladığı görülmüştür. Teknik resim çizim işlerinde bilgisayarların da kullanılması dikkate alınarak değişiklikler yapılmış ve bu değişikliklerin isabetli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT New standards on technical drawings arrive to the designers too late. Present day technical drawings books had been written under previous standards. However, because of new technologies on this area require new standards. Standards on technical drawings were obtained from Türk Standartları Enstitüsü. Additionally some previous technical drawing standards and other standards about this area were obtained from books, which are published by Milli Eğitim Bakanlığı. For the sake of easy comparison, previous and present day rules have been given together under each section. These changes on standards make technical drawings easy for designers and users. Some changes on standards have been made because of the use of computers. It is seen that these changes are very useful for the user.