Yeni kaliks (n) aren azo boyarmaddelerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new calix[n]arenes azo dyes and investigation of thier properties
  1. Tez No: 78621
  2. Yazar: MELTEM DENİZ (TAVASLI)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASALLETİN DELİGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV YENİ KALİKS[n]AREN AZO BOYAR>LVDDELERİNİN SENTEZİ VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, p-tert-bütil kaliks[6]aren (1) ve kaliks[6]aren (2), literatüre göre sentez- lendi. Kaliks[6]aren in yedi yeni türevi elde edildi. p-(4-n-Butil-fenilazo)kaliks[6]aren (3), p- (4-fenilazofenilazo)kaliks[6]aren (4), p-(4-hidroksi-fenilazo)kaliks[6]aren (5), p-(N'-2-tiyoazol -2-il-sulfanilazo)kaliks[6]aren (6), p-(4-asetanilidazo)kaliks[6]aren (7). p-2-tiyoazolazo)kaliks [6]aren (8) and p-(2-tiyofenilazo)kaliks[6]aren (9). Bu bileşiklerin yapılan, element analizi. UV- vis. IR ve 1H-NMR gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatıldı. Bileşiklerin erime noktaları, renkleri ve bazı çözücülerdeki çözünürlükleri incelendi. Tekstilde kullanılmakta olan, ancak ticari önemini kaybetmiş diazo türü boyarmaddelerin bileşenlerinden yararlanılarak organik pigment sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentez ürünlerinin özellikleri incelenerek, standartlara uygunlukları ve pamuklu elyaf üzerine uygulamaları yapılarak tekstilde kullanılabilirlikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, p-tert-butyl calix[6]arene (1) and calix[6]arene (2) were synthesized according to the literature. Six new derivatives of calix[6]arene have been obtained. p-(4-n- butyl-phenylazo)calix[6]arene (3), p-(4-phenylazophenylazo)calix[6]arene (4), p-(4-hydroxy- phenyl azo)calix[6]arene (5), p-(N'-2-tyazol-2-yl-sulphanylazo)caIix[6]arene (6), p-(4-acet- anilidazo)calix[6]arene (7), p-2-thyazolazo)calix[6]arene (8) and p-(2-thyophenylazo)calix[6] arene (9). The structure of the synthesized compounds have been elucidated using elemental analyses, UV-vis, IR and 1H-NMR spectroscopic tecniques. The melting poinds of these compounds, colors and solubilities in some solvents have been examined. We have realized the synthesis of organic pigments, using low commercial value diazo type dyes. Properties of the synthesized dyes, compliance with the standarts, application of these dyes on cotton fibers and suitability to the textile in industry investigated.