Development of novel non-invasive extractive probes for diagnosis of malignant hyperthermia
Malign hipertermi için teşhisi yeni invazif olmayan ekstraktif probların geliştirilmesi
- Tez No: 935457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZEL BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Malign hipertermi (MH), kas hücrelerinden kontrolsüz kalsiyum salınımına neden olan ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen genetik bir hastalıktır. Hâlihazırda MH tanısı yeni kesilmiş bir kas kitlesine uygulanan kontraktür testi ile yapılmaktadır fakat bu testin oldukça invaziv olması daha az invaziv alternatif teşhis yöntemlerinin geliştirilmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışma, biyopsi olmadan MH tanısında kullanılabilecek hassas bir analitik teknik geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla minimal invaziv katı faz mikroekstraksiyon tekniği seçilmiştir. Kullanılacak uygun ekstraktif fazı seçebilmek için hidrofilik- lipofilik dengeli (HLB) polimer, güçlü katyon ve anyon değiştiricili HLB, polidivinil benzen ve polimetakrilik asit parçacıkları sentezlenmiş, karakterize edilmiş ve daldırarak kaplama yöntemi kullanılarak mikrometre boyutlu nitinol teller üzerine sabitlenmiştir. En iyi ekstraktif fazı belirleyebilmek için, hazırlanan SPME fiberlerinin ekstraktif performansları öncelikle hedefli analiz yaklaşımı ile model bileşiklerin PBS'den ekstraksiyonları ile çalışılmış ve ardından hedefsiz analiz yaklaşımı kullanılarak plazma metabolomu çalışılmıştır. Her iki sonuç da HLB'nin en başarılı ekstraktif faz olduğunu göstermiştir. Ayrıca hedefli çalışmalar, %0,1 formik asit veya %0,1 amonyak içeren metanolün sırasıyla apolar ve polar analitler için en iyi elüent olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı hassas in-vivo ekstraksiyon yapmak için bir örnekleyici geliştirmek olduğundan, HLB parçacıkları ayrıca elektroeğirme yöntemi kullanılarak fiber üzerine kaplanmış ve hızlı ekstraksiyon kinetiği sağlama potansiyeli değerlendirilmiştir. Her iki tip fiber ile agaroz jelde (dokuyu taklit eden) gerçekleştirilen ekstraksiyonlar, elektroeğirme ile kaplanan fiberler için genel bir avantaj göstermemiştir. Bu sonuç kullanılan yapıştırıcının fibröz yapıdaki kaplamayı bloke etmesiyle ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Malignant hyperthermia (MH) is a genetic disorder that leads to uncontrolled calcium release from muscle cells and can be fatal if left untreated. A contracture test using a freshly cut muscle is performed for diagnosis, but the invasiveness of the test necessitates a novel test to diagnose MH in a minimally invasive way. This study aims to develop a sensitive analytical tool that can be used to identify MH susceptibility without biopsy. For this purpose, a low-invasive technique, solid phase microextraction was chosen. To determine the extractive phase that should be used, hydrophilic-lipophilic balanced (HLB) polymer, HLB with strong cation and anion exchangers, polydivinyl benzene, and polymethacrylic acid were synthesized, characterized and immobilized on micro-sized nitinol wires using dip-coating. To determine the best extractive phase, their extraction performances were investigated in two different scenarios using targeted analysis approach for model compounds in PBS and untargeted metabolomic approach in plasma. Both results showed that HLB is the most successful extractive phase. In addition, targeted studies showed that methanol containing 0.1% formic acid or 0.1% ammonia are the best eluants for nonpolar and polar analytes, respectively. Since the goal of this study is developing a sampler for sensitive in-vivo extraction, HLB was also coated on fiber using electrospinning to investigate if this might result in enhanced extraction kinetics. Extractions performed in agarose gel (mimicking tissue) with both types of fibers did not show an overall advantage for electrospun-coated fibers which could be associated with structural blockage of fibrous structure by used glue.