Bilişsel bozukluk hastalarına bakım verenlerde beklentisel yas ve ilişkili faktörler
Anticipatory grief and associated factors in caregivers of cognitive impairment patients
  1. Tez No: 786205
  2. Yazar: UMUT TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE ÇİĞDEM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Beklentisel yas, başta Alzheimer Hastalığı olmak üzere bakım gerektiren kronik birçok hastalıkta bakım veren hasta yakınları tarafından sıkça deneyimlenen bir süreçtir. Bilişsel bozukluk grubunda beklentisel yasla ilişkili olabilecek faktörler yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada Alzheimer Hastalığı ile hematolojik malignite hastalarına bakım verenlerde beklentisel yas sıklığı ve şiddetinin karşılaştırmalı olarak araştırılması ve Alzheimer Hastalığı grubunda beklentisel yasla ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya her iki gruptan 66 hasta ve yakını olmak üzere 132 katılımcı dahil edildi. Hastalara Mini Mental Test (MMT) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) verildi. Hasta yakınlarına Sosyodemografik Veriler Anketi, Marwit-Meuser Bakım Veren Yas Ölçeği-Kısa Formu (MMBYÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Bakım Verme Yükü Ölçeği uygulandı. Hasta yakınlarından hasta hakkında alınan bilgiler doğrultusunda görüşmeci tarafından Klinik Demans Skoru (KDS), Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA) Ölçeği, Lawton & Brody Enstrümantal GYA Ölçeği, Nöropsikiyatrik Envanter (NPE), Cohen-Mansfield Ajitasyon Envanteri (CMAE) ve Charlson Komorbidite İndeksi (CKİ) yapıldı. Bulgular: İki gruptaki hasta ve yakınları yaş dışındaki sosyodemografik özellikler açısından benzerdir. Beklentisel yas sıklığı Alzheimer Hastalığı grubunda %57,6 (n=38), malignite grubunda %51,5 (n=34)'tür. MMBYÖ ortalama puanı Alzheimer Hastalığı grubunda 48,77 (±17,98), malignite grubunda ise 44,18 (±15,57)'dir. İki grup beklentisel yas sıklığı ve şiddeti açısından benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Anticipatory grief is a process frequently experienced by relatives of patients who care for many chronic diseases that require care, especially Alzheimer's Disease. Factors that could be associated with anticipatory grief in the cognitive disorder group have not been adequately studied. In this study, it was aimed to comparatively investigate the frequency and severity of anticipatory grief in caregivers of Alzheimer's Disease and hematological malignancies, and to evaluate the factors associated with anticipatory grief in the Alzheimer's Disease group. Materials and Methods: A total of 132 participants, 66 patients from both groups and their relatives, were included in the study. Mini Mental State Examination (MMSE) and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were given to the patients. Sociodemographic Data Questionnaire, Marwit-Meuser Caregiver Grief Inventory-Short Form (MMCGI-SF), Hospital Anxiety and Depression Scale, and Burden Interview were administered to patient relatives. Clinical Dementia Rating (CDR), Katz Index of Independence in Activities of Daily Living (ADL), Lawton & Brody Instrumental ADL (IADL), Neuropsychiatric Inventory (NPI), Cohen-Mansfield Agitation Inventory (CMAI), and Charlson Comorbidity Index (CCI) were filled in by the interviewer, by using the information obtained from the patient's relatives. Results: The patients and their relatives in the two groups are similar in terms of sociodemographic characteristics except age. The frequency of anticipatory grief is 57.6% (n=38) in the Alzheimer's Disease group and 51.5% (n=34) in the malignancy group. The mean score of MMCGI-SF is 48.77 (±17.98) in the Alzheimer's Disease group and 44.18 (±15.57) in the malignancy group. The two groups were found to be similar in terms of anticipatory grief frequency and severity.