Dıocaesarea (Uzuncaburç) Nymphaıon'u
  1. Tez No: 786218
  2. Yazar: MUSTAFA KUŞTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Diocaesarea (Uzuncaburç) Nymphaion'u adlı bu tez çalışmasında, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı olan Uzuncaburç mahallesinde yer alan Diocaesarea antik kenti Nymphaion yapısınının incelenmesi, yapı hakkında tarihlendirme ve restitüsyon önerisi yapılması amaçlanmıştır. Diocaesarea antik kentindeki Nymphaion Sütunlu Cadde üzerindeki yapıların güzel bir örneğidir. Kentte, ana caddenin kenarında yer alan yapının cephesi Sütunlu Cadde'ye bakar. Nymphaion cephe duvarlarının her iki tarafından öne doğru kanat şeklinde açılan yan duvarlara sahiptir. Cephe duvarları ve kanatlı yan duvarlar geniş bir havuzu üç tarafından çevreler. Bu tez çalışmasında, Diocaesarea Nymphaion'u sahip olduğu plan tipi açısından ele alınarak incelenecektir. Belgeleme çalışmalarıyla yapının planı hakkında elde edilen veriler aynı zamanda diğer antik kentlerdeki benzer örneklerle karşılaştırma yapmaya imkân verecektir. Böylece yapının diğer örnekler ışığında benzerlik ve farklılıklarının ortaya çıkarılması da hedefler arasındadır. Yapının sahip olduğu mimari plastik eserler de çalışma kapsamında değerlendirilecektir. Bu kapsamda, Nymphaion'da 2018 ve 2020 yıllarında yapılan çalışmalarda ve kazılarda ortaya çıkarılan ve yapıya ait olduğu tespit edilen 37 adet mimari yapı elemanı tespit edilerek belgelenmiştir. Bu kapsamda Nymphaion'a ait 1 adet alınlık, 7 adet konsollu korniş, 2 adet friz, 2 adet architrav, 3 adet sütun başlığı, 4 adet Sütun, 3 adet sütun kaidesi, 1 adet alınlıklı lento, 1 adet Konsolu Çörten, 1 adet Konnektör Bloğu, 1 adet Çiftli Boru Desteği ve 11 adet postament tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma kapsamında tespit edilen mimari elemanlar ayrıntılı olarak çalışılmıştır. Bu mimari unsurlar mimari özellikleri ve süslemeleriyle tarihlendirme ve restitüsyon önerisine büyük katkı sağlamıştır. Elde edilen veriler kapsamında yapının ilk evresinin MS 164-165 yılları arasında Imp. Marcus Aurelius ve Lucius Verus Dönemi'nde yapıldığı ve Imp. Septimus Severus Dönemi'nde ön cephesinin düzenlenerek bir cephe tasarımı eklendiği anlaşılmıştır. İkinci evresinde ise MS 383-395 yılları arasında Imp. Arcadius-Honorius Dönemlerinde yapılan düzenleme ve tamiratlatları olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled Nymphaion of Diocaesarea (Uzuncaburç), it is aimed to examine the structure of Nymphaion, the ancient city of Diocaesarea located in the Uzuncaburç neighborhood of Silifke district of Mersin, and to make dating and restitution suggestions about the structure. It is a fine example of the structures on the Nymphaion Colonnaded Street in the ancient city of Diocaesarea. Located on the edge of the main street in the city, the façade of the building faces the Colonnaded Street. Nymphaion has side walls that open forward in the form of wings from both sides of the façade walls. Facade walls and winged side walls surround a large pool on three sides. In this thesis study, Diocaesarea Nymphaion will be examined in terms of the type of plan it has. The data obtained about the plan of the building through documentation studies will also allow comparison with similar examples in other ancient cities. Thus, revealing the similarities and differences of the structure in the light of other examples is among the targets. The architectural plastic works owned by the building will also be evaluated within the scope of the study. In this context, 37 architectural building elements that were uncovered in the studies and excavations carried out in Nymphaion in 2018 and 2020 and determined to belong to the structure were identified and documented. In this context, 1 pediment, 7 cantilever cornices, 2 friezes, 2 architraves, 3 column heads, 4 columns, 3 column bases, 1 pediment lintel, 1 Console Doughnut, 1 Connector Block, 1 Double Pipe Support and 11 postaments belonging to Nymphaion were identified. Within the scope of this study, the architectural elements identified were studied in detail. These architectural elements, with their architectural features and decorations, contributed greatly to the dating and restitution proposal. Within the scope of the data obtained, the first phase of the structure was found in Imp. between 164-165 AD. It was built during the reign of Marcus Aurelius and Lucius Verus and was founded in Imp. During the Septimus Severus Period, it was understood that the façade was arranged and a façade design was added. In the second phase, Imp. between the years 383-395 AD. It is thought that there were arrangements and repairs made during the Arcadius-Honorius Periods.