Akıl ve zeka oyunlarının okul öncesi dönem çocukların dikkat ve görsel algı düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mind and intelligence games on preschool children's attention and visual perception levels
- Tez No: 786229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURİYE ESRA ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönem çocukların dikkat ve görsel algı düzeylerinin akıl ve zeka oyunları eğitimine katılıp katılmama durumuna göre incelenmesidir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Aydın ili Efeler ilçesinde bir okul öncesi eğitim kurumuna devam edip, akıl ve zeka oyunları eğitimine katılan (n=46) ve katılmayan (n=46) 60-72 aylık toplam 92 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 1968 yılında geliştirilen geçerlik ve güvenirlik çalışması Kaymak (1995), Gözüm (2017) tarafından yapılan Beş Yaş Çocuklarının Dikkat Toplama Testi (Frankfurter Test Für Funjahrige Konzentration) (FTF-K) ve Kalkan ve Arslan (2015) tarafından geliştirilen Görsel Algılama Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki gruplu karşılaştırmalar için ilişkisiz örneklem t testi, üç gruplu karşılaştırmalar için ise tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; akıl ve zeka oyunları eğitimine katılan okul öncesi dönem çocukların dikkat ve görsel algı düzeylerinin eğitime katılmayan çocuklardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Akıl ve zeka oyunları eğitimine katılan çocukların dikkat düzeylerinin cinsiyet ve yaş değişkenine göre farklılaşmadığı belirlenirken görsel algı düzeylerinin farklılaştığı görülmüştür. Bununla birlikte okul öncesi eğitimde üçüncü yılı olan çocukların dikkat düzeylerinin ilk yılı olan çocuklardan daha yüksek olduğu, görsel algı düzeylerinin ise okul öncesi eğitimde ilk yılı ve ikinci yılı olan çocuklardan daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attention and visual perception levels of preschool children according to their participation in mind and intelligence games education. The study was carried out in the causal comparison model, which is one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of a total of 92 children aged 60-72 months, who attended a pre-school education institution in Aydın province Efeler district in the 2021-2022 academic year and participate in the training of intelligence and mind games (n=46) and who does not participate (n=46). The Five-Year-Old Children's Attention Test (Frankfurter Test Für Funjahrige Konzentration) (FTF-K) developed in 1968, the validity and reliability study of Kaymak (1995) and Gözüm (2017) and the Visual Perception Scale developed by Kalkan and Arslan (2015) were used as data collection tools in the study. In the analysis of the data, independent samples t-test was used for two-group comparisons and one-way ANOVA was used for three-group comparisons. The research found that the levels of attention and visual perception of preschool children attending the training of intelligence and mind games were higher than those who did not attend the training. While it was determined that the attention levels of the children participating in the mind and intelligence games training did not differ according to the gender and age variable, it was found that the visual perception levels differed. In addition, it was determined that the attention levels of the children in the third year of preschool education were higher than the children in the first year, and the visual perception levels were higher than the children in the first year and the second year of preschool education.