Son trimester gebelerde postüral salınım ve emosyonel durumun bel ağrısı ile ilişkisi
In third trimester pregnants relationship between lowback pain and postural sway or emotional status
  1. Tez No: 786230
  2. Yazar: GÜLCAN ÖZTÜRK CHATIP CHOUSEIN ACHMET
  3. Danışmanlar: PROF. ECE AYDOĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Gebelik boyunca pek çok anatomik, hormonal ve fizyolojik değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklere bağlı olarak gebelikte ortaya çıkan bel ağrısı postüral instabiliteye neden olur. Öte yandan gebelik döneminde bel ağrısı riskini fiziksel faktörlerin yanısıra psikolojik faktörler de artırır. Gebelik döneminde ortaya çıkan lumbopelvik ağrının postpartum dönemde persistan hale gelmesi önemli bir komorbidite nedeni olduğu için bel ağrısı riski olan gebe grubu saptamak önem kazanır. Bu çalışmanın amacı postüral stabilite ve emosyonel durumun bel ağrısı ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. METOD: Bu kesitsel, kontrollü çalışmaya bel ağrısı olan 30 gebe (Grup ı) ve bel ağrısı olmayan 38 gebe (Grup 2) dahil edildi. Klinik değerlendirme Posterior Pelvik Ağrı Provakasyon Testi (PPAPT), Aktif Düz Bacak Kaldırma Testi (ADBKT), Fleksiyon Abdüksiyon Eksternal Rotasyon testi (FABER), uzun dorsal ligaman palpasyonu, simfizis pubis palpasyonu ile yapıldı. Emosyonel durum değerlendirmesi Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile (HADÖ), postüral performans değerlendirmesi Tetra-ataksiyometrik postürografi (Tetrax) ile yapıldı. Tetra-ataksiyometrik postürografi (Tetrax) cihazı ile sekiz farklı pozisyondaki ölçümlerine göre hesaplanan stabilite indeksi (Sİ) , Fourier frekans değerleri (F 1, F2-4, F5-6, F7 -8) incelendi. ix BULGULAR: Bel ağrısı ve TETRAX cihazı ile değerlendirilen Sİ, F 1, F2-4, F5-6, F7 -8 skorları bel ağrısı olan gebe grupta bel ağrısı olmayan gebe gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p0.05). Gebelerde bel ağrısı üzerine en etkili faktörün ise regresyon analizi ile F2-4 parametresi olduğu saptandı. SONUÇ: Bu çalışma ile bel ağrısı olan son trimester gebelerde postüral performansın tüm komponentlerinin olumsuz yönde etkilendiği gösterilmiştir. Emosyonel durumun gebelerde bel ağrısını etkilemediği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bel ağrısı, gebelik, postüral salınım, emosyonel stres
Özet (Çeviri)
Objective: The hormonal, anatomical and physiological states change during pregnancy. Due to this alternations, pregnant women have increased risk of low back pain, also increased risk of postural instability according to low back pain. Physical factors increase the risk of I um bar pain in pregnancy, but al so psychological factors can increase, too. It is important to detect the risk groups for lumbopelvic pain in pregnancy because of the increased comorbidity with pain. The aim of this study is finding the relationship between low back pain and postural sway in third trimester of pregnancy. Materials and Methods: This cross sectional study consists of two groups: pregnants with low back pain group-30 patients (Group ı) and pregnants without low back pain group-38 patients (Group 2). In clinical examination Posterior Pelvic Provocation Test (PPPT), Active Straight Leg Test (ASLRT), Flexion, Abduction and External Rotation test (FABER test), Symphysis pubis palpation, Long dorsal ligament palpation were applied. For emotional situation assessment Hospital Anxiety Depression Scale (HADS) was performed. Postural performance was assessed by Tetra-ataxiometric posturography (Tetrax); and stability index (SI) and Fourier frequency values (F ı, F2-4, F5-6, F7 -8) were studied as calculated according to the measures in eight different positions. Results: No significant differences for HADS total scores, HAD anxiety scores, HAD depression scores were found among the pregnant women with and without low back pain subjects (p >0.05).