Çelik yapılar için öngörülen çeliklerin Avrupa standartlarına uyarlanması
Comparison of hot holled products of non-alloy steels to European standarts
- Tez No: 78624
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
vn ÖZET Bu çalışma alaşımsız yapı çeliklerinden imal edilen sıcak haddelenmiş mamullerin teknik teslim koşullarını, kimyasal ve fiziksel özelliklerini vb., içerir. Türk Standarttan Enstitüsünün Avrupa Standartlarına bakış açısına ve bu standartlara geçerken yapılan işlemler ele alındıktan sonra DİN 17100 (Eylül 1966) ve DİN 17100 (Ocak 1980) Alman standartları incelenmiştir. Aralarındaki farklılıklar ve değişimler belirtilerek EN 10025 (Ağustos 1993) Avrupa Standardına geçiş yapılmıştır. Böylece Genel Yapı Çeliklerinin geçmişten günümüze olan değişimi incelenerek belirli konu başlıkları altında çizelgelerle açıklanmıştır. Türk Standartları Enstitüsünün çıkardığı bu çeliklerle ilgili standart, bu tarihler arasında revizyonda olması nedeniyle TS EN 10025 adlı bu standarda bağımlı kalınmamıştır.
Özet (Çeviri)
vra ABSTRACT This thesis specifies requirements for mechanical and physical properties, delivery conditions of hot rolled products of non-alloy structural steels. First of all, it is taken charge of Turkish Standardisation Institute resolves on what they are bound to implement for being a member of European Standardisation Committee (CEN). It is compared DIN 17100 (September 1966) and DIN 17100 (February 1980) standards. Then it's stated the differences and changes between EN 10025 (August 1993) and the given Deutsche Standards above. The non-alloy structural steels is examined under specific topics by the help of tables.