Denizli Organize Sanayi Bölgesi atıksularının genel arıtımı
General treatment of Denizli Organized Industrial Regions wastewaters
- Tez No: 78623
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜCAATTİN KIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET DENÎZLÎ ORGANİZE SANAYÎ BÖLGESİ ATIKSULARININ GENEL ARITIM Denizli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan evsel ve endüstriyel nitelikli atıksulan arıtacak olan merkezi atıksu arıtma tesisinin fizibilite çalışmaları, tesis tasarım boyutları, ilk yatırım maliyeti ve işletme maliyeti konularında yapılan çalışmalara yer verildi Fizibilite çalışmaları sırasında yapılan jar testleri ile Denizli Organize Sanayi Bölgesi merkezi atıksu arıtma tesisinde arıtılacak atıksulann kimyasal olarak, optimum arıtma sağlayacak kimyasal madde cinsi ve kimyasal madde miktarı belirlendi Bu çalışma ile merkezi atıksu arıtma tesisinin kimyasal arıtma kısmı tasarlandı. BOl5 (beş günlük biyokimyasal oksijen ihtiyacı ) değerine göre biyolojik antma ünitesi, AKM ( askıda katı madde) değerine göre kaba ve ince ızgara boyutlandınku. Fizibilite çalışmaları sırasında debi ölçümü yapılarak tesisin tasarım debisi belirlendi Merkezi atıksu antma tesisinde kullanılacak olan ekipman güçleri tespit edildikten sonra elektrik sarfiyatı bulundu. Çalıştırılacak personel sayısı ve vasıfları tespit edildi. Tüm bu bulgulardan sonra işletme maliyeti hesaplandı. Bu çalışmalardan sonra tesisin ilk yatırım bedeli tespit edildi. Denizli Organize Sanayi bölgesinde bulunan firmaların merkezi atıksu antma tesisi ilk yatırım maliyetine katıhm miktan formülize edilerek her firmanın ödemesi gereken tutar tespit edildi Denizli Organize Sanayi Bölgesi merkez atıksu antma tesisi yaklaşık olarak 30.000 m2 lik alana kurulması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT GENERAL TREATMENT OF DENİZLÎ ORGANIZED INDUSTRIAL REGION'S WASTEWATER In this thesis, feasibility studies, treatment plant design dimensions, initial investment and operation cost studies of Central Wastewater Treatment Plant of Denizli Organized Industrial Region have taken place. The treatment plant was constructed to treat industrial and domestic wastewater originating from whole region. During feasibility studies, type and dosage determination of chemicals to be utilized for treatment purposes of wastewater have been determined by conducting Jar Tests and chemical treatment unit has been designed accordingly. BOD5 ( biochemical oxygen demand for 5 days) test results have been utilized for biological treatment unit dimensioning, TSS ( total suspended solids ) test results have been utilized for coarse and fine screen dimensioning. As design flow, the flow measurements made during feasibility studies have been taken into account. Total energy consumption of the equipments and the number of people, who will work at the plant, have been determined to achieve total operation cost of the treatment plant. As a result of these studies, initial investment cost of Central Wastewater Treatment Plant is determined and formulized in order to calculate the amount that each manufacturing plant has to pay. Central Wastewater Treatment Plant of Denizli Organized Industrial Region is planned to be set up on 30.000 m2 area.