Kesici takım malzemesi olarak kullanılan seramikler
The Application of ceramics as cutting tools
  1. Tez No: 78627
  2. Yazar: KUDRET KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET RENDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, seramik kesici takımların malzemeleri, özellikleri araştırılmış ve talaş kaldırma uygulamalarının sonuçlan değerlendirilmiştir. İş parçası malzemeleri daha hafif ve dayanıldı olmaya giderken aynı zamanda işlenmesinin zorlaşması yeni kesici takım malzemeleri üzerinde araştırma yapmaya zorlamaktadır. CBN (kübik bor nitrür), seramik, sermet ve seramik kaplanmış karbürler, HSS ve kaplanmamış karbür takımların bazı olumsuzluklarının üstesinden geldiği için makina imalatçılarını kullanmaya yöneltmiştir. Zor işleme şartlan altındaki kesici takım malzemeleri için daha iyi takım performansı ve daha iyi takım ömrünü bulmak için mekanik dayanım, termal kararlılık, ve kimyasal tesirsizlik gittikçe daha da önem kazanmaktadır. Seramikler, yüksek sıcaklıklardaki sertliği, mekanik kararlılığı ve kimyasal etkileşimsizliği göz önüne alındığında, HSS ve karbür takımlar gibi diğer takımlarla mukayese edildiğinde kesme uygulamalan için daha mükemmel adaydırlar. Bununla birlikte, seramik kesici takımlann kullanımını, onların düşük kınlma tokluğu, kötü termal şok direnci ve mikroskobik yapıdaki kusurlardan etkilenmesi gibi ikinci derece özellikleri sınırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
VH ABSTRACT In this study, materials, properties and cutting applications of ceramic cutting tools havebeen investigated. Because the workpiece materials tend to be lightweight and stronger, but more - difficult lo macliine^they -are -driving force in the search for new cutting tools-materials. There is a great demand the use of CBN (cubic boron nitride), ceramic, cermet and ceramic -coated carbide tcrolsparhJch-overeoTne-some of the-disadvantages of the high speed-steel and uncoated carbide tools by the machine manufacturers. In the quest for better tool performance and longer tool life, the mechanical strength, thermal stability and chemical inertness or cutting tool materials under severe machining environments have become increasingly more critical. Ceramics, in terms of their hardness, mechanical stability and chemical inertness at high temperatures are excellent candidates compared to other materials such as high speed steels and carbides for cutting applications. However y the use of ceramic cutting tools has been limited due to their inherently inferior properties such as low fracture toughness and poor thermal shock resistance and their susceptibility to microscopic flaws.