Adım motorlarının bilgisayarla kontrolü
The Control of step motors with computer
  1. Tez No: 78628
  2. Yazar: BAYRAM ÇETİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
vm ÖZET Bu çalışmada bilgisayarla adım motorlarının hareketleri denetlenmektedir. Mekanik kollar, adım motorları ile hareket etmektedir. Hareket doğrultulan bir vida dişlisi şeklindeki millerle klavuzlanmıştır. Mekanik kollar yukan-aşağı ve ileri-geri hareketler yapmaktadır. İki mekanik ayrı kol olduğundan, bunların hareketini sağlayan dört adım motoru vardır. Bu motorların yapacağı hareketler bir program dahilinde bilgisayar tarafından ayarlanmaktadır. Bilgisayarın gönderdiği veya aldığı sinyaller, 8255 temelli I/O kartıyla sürücüye iletilmektedir. Tasarlanan sürücü, dört motorun sargılarım uyararak, sürmektedir. Motorların hareketleri isteğe bağlı olarak ayarlanmaktadır. Programlar Visual Basicte yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
DC ABSTRACT In this study, the motion of step motors has been controlled by computer. Mechanic arms have been driven by step motors. Directions of motion were guided by worm gear. Mechanic arms move up and down, forward and backward. Because there are two different mechanic arms, they are driven by four step motors. The motion of the motors are controlled by computer in a certain program. The signals which computer sends and receives are transferred to driver by 8255 based I/O card. The driver designed drives four motors by actuating motor coils. The motions of motor are regulated in term of desire. The programs have been written using Visual Basic Language.