Gebelerin gestasyonel diyabet hakkındaki bilgilerinin belirlenmesi
Determining the information of pregnancy on gestational diabetes
- Tez No: 786280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, gebelerin gestasyonel diyabet hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Irak'ın Nasiriya şehrindeki birinci basamak sağlık merkezlerine 15 Mart - 15 Kasım 2022 tarihleri arasında başvuran 300 gebe ile yürütülmüştür. Araştırmada verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve gebelerin gestasyonel diyabet ile ilgili bilgilerini değerlendiren soru formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin % 50,7'sinin gebelik sırasında ortaya çıkan gestasyonel diyabetin sonraki gebeliklerde tekrar ortaya çıkmayacağını, % 52'sinin tembellik, hareketsizlik ve egzersiz yapmamanın diyabete katkıda bulunmadığını, % 53,3'ünün ev dışında hazırlanan fastfood tarzı sağlıksız yiyeceklerin diyabet hastalığına katkıda bulunmadığını, % 53'ünün düzenli ilaç kullanımı ve sigara içmenin diyabete katkıda bulunmadığını düşündükleri belirlenmiştir. Ayrıca gebelerin gestasyonel diyabetin anneler üzerindeki ve neonatal sonuçlara etkileri konularında bilgi formunda yer alan sorulara büyük çoğunluğunun bilmiyorum şeklinde cevap verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study in order to determine the knowledge level of pregnant women about gestational diabetes. The research was conducted with 300 pregnant women who applied to the primary health care centers in Nasiriyah, Iraq, between 15 March and 15 November 2022. Personal Information Form and a questionnaire evaluating the knowledge of pregnant women about gestational diabetes were used to collect data in the study. Number, percentage distribution, mean and standard deviation tests were used in the analysis of the data. 50.7% of the pregnant women participating in the study stated that the gestational diabetes that emerged during pregnancy will not reappear in the next pregnancies, 52% of them stated that laziness, inactivity and not exercising do not contribute to diabetes, 53.3% of them stated that unhealthy fast food prepared outside the home caused diabetes. It was determined that 53% of them think that regular drug use and smoking do not contribute to diabetes. In addition, it was determined that the majority of pregnant women answered the questions in the information form about the effects of gestational diabetes on mothers and on neonatal outcomes as“I don't know”.