Etik iklimin duygusal emek üzerindeki etkileri: Didim'de bulunan 5 yıldızlı konaklama işletmeleri çalışanları üzerine bir araştırma
The effects of the ethical climate on emotional labor: A study on the employees of 5-star accommodation facilities in Didim
- Tez No: 786281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ODUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günden güne giderek artan rekabet koşulları işletmeleri hem istihdamlarına devam edebilmeleri hem de piyasada yer edinebilmeleri için yeni arayışlara yöneltmektedir. Bu hususta bir işletme için insan kaynakları departmanının önemi artmaktadır. Hizmet sektörü, emek yoğun bir çalışma alanı olduğu için duygusal emek önemli bir kavramdır. Dolayısıyla işletmede çalışanların harcadıkları duygusal emeğin nelerden etkilendiği üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu etkilerden birinin de etik iklim konusu olabileceği düşünülmektedir. Bu sebeple araştırma, etik iklimin duygusal emek üzerine ne gibi etkileri olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Aydın ilinin Didim ilçesinde bulunan 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan 187 kişiye, etik iklim ve duygusal emek ölçeklerinden oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre etik iklim ve duygusal emek arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Etik iklim ve duygusal emek yüzeysel davranış boyutu arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki elde edilmiş, etik iklim ve duygusal emek duyguların bastırılması boyutu arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Son olarak etik iklim ve duygusal emek derin davranış boyutu arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: 5 Yıldızlı Konaklama İşletmeleri, Duygusal Emek, Etik İklim.
Özet (Çeviri)
Increasing competition conditions day by day, businesses are turning to new searches in order to both continue employment and gain a foothold. In this regard, the importance of human resources department for an enterprise is increasing. Emotional labor is an important concept as the service sector is a labor-intensive field of work. Therefore, it is a need to focus on what affects the emotional labor they spend on employment in the enterprise. It is thought that one of these effects may be the ethical climate issue. For this reason, the research aims to examine what effects the ethical climate has on emotional labor. In order to achieve this aim, a questionnaire consisting of ethical climate and emotional labor scales was applied to 187 people working in a 5-star accommodation business in the Didim district of Aydın province. The obtained data were analyzed using SPSS 25.0 program. According to the data of the research, a positive and significant relationship was established between ethical climate and emotional labor. A significant and positive relationship was obtained between ethical climate and emotional labor surface behavior dimension, but no significant relationship was found between ethical climate and emotional labor suppression behavior dimension. Finally, no significant relationship was found between ethical climate and emotional labor deep behavior dimension KEYWORDS: 5-Star Accommodation Businesses, Emotional Labor, Ethical Climate