Adapazarı grup içme suyu sisteminin geleceğe dönük kalite ve yeterlilik yönünden incelenmesi
A Research for the examination of Adapazarı drinking water system about quality and competence for the future
- Tez No: 78630
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Adapazarı ve çevre yerleşim birimleri son yıllarda, bir dizi yeni sorunla karşılaşmaktadır. Bu çalışmada, Adapazarı kenti ve civarındaki yerleşimlerin en önemli çevre sorunlarından biri olan içme suyu sistemi ele alınmaktadır. Bununla birlikte diğer çevre ve gelişme sorunlarına da değinilerek içme suyuna olan tesirleri irdelenmektedir. Adapazarı grup içme suyundan faydalanan yerleşimlerin, halihazır ve gelecekteki nüfus projeksiyonları ile içme suyu ihtiyacı hesaplanmaktadır. İçme suyu sistemi elemanlarının mevcut durumu ile önceden yapılan çalışmalar göz önünde tutularak çözüm önerileri getirilmekte, içme suyu sistemi geleceğe dönük olarak kalite ve yeterlilik yönünden incelenmektedir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY A RESEARCH FOR THE EXAMINATION OF ADAPAZARI DRİNKİNG WATER SYSTEM ABOUT QUALITY AND COMPETENCE FOR THE FUTURE. In recent years, urban area of Adapazarı and surrounding areas are facing new Problems. In this study, one of the most important environmental problems that is drinking water system for urban area of Adapazarı city and surrounding area is investigated. In additon, the effect of another environmental and development problems on drinking water are also examined. For the present and future population projection, the necessity of drinking Water for urban areas which derive a profit from Adapazarı drinking water System are calculated. By determining into consideration the present status and the previous studies of drinking water system, the solutions proposed. For future, drinking,Water system is also examined for quality and competence. XIII