Lazer sistemleri
Laser systems
  1. Tez No: 78629
  2. Yazar: HAKAN ACER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
VII ÖZET Optoelektroniğin en önemli konularından biri de lazer elektroniğidir. Günümüzde sanayide, haberleşmede, tıpta, eğlence dünyasında, savunma sanayisinde, bilgisayar sanayisinde, uzay çalışmalarında lazer çok geniş bir yer tutar. Lazer çeşitleri de lazer ortamında kullanılan malzemeye göre, katı lazerler, gaz lazerler, boya lazerler, yarıiletken lazerler gibi çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Bu çalışmada lazer sisteminin genel özellikleri araştırılmıştır. Genel olarak bütün lazer sistemleri gözden geçirilmiş, lazer işim elde edilirken meydana getirilen, pompalama gibi, temel işlemler araştırılmış, seviyeler arasındaki geçişler ve kazanç saturasyonu incelenmiştir. Gerekli eğrilerin çizilmesi için Matlab programlan yapılmış, değerler grafik olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT One of the most important subject of Optoelectronics is laser electronics. Nowadays laser takes very important place in industry, communications, medical, entertainment world, defence industry, computer industry and space explorations. Depending on the used material, types of lasers ranges are solid-state lasers, gas lasers, dye lasers, semiconductor lasers. In this study, general specifications of laser system are researched. Generally, all kinds of laser systems are overviewed, fundamental processes such as pumping which are performed during the laser radiation obtaining state crossing are researched between levels, and gain saturation are investigated. In order to plot the necessary curves, Matlab programs were written, results were given graphically.