Designing a novel clinical practice product: Manual chest physiotherapy training system for physiotherapy students
Yeni bir klinik uygulama ürünü tasarlamak: Fizyoterapi öğrencileri için manuel göğüs fizyoterapi eğitim sistemi
- Tez No: 786306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Industrial Design, Physiotherapy and Rehabilitation, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışması, solunum fizyoterapisi eğitimindeki klinik uygulama ürün tasarım aşamalarını araştırmayı ve süreç boyunca edinilen bilgi ve deneyimleri tasarımcılara aktarmayı amaçlamaktadır. Tasarım Yoluyla Araştırma (RtD) yaklaşımı, çalışmanın odak noktası olarak kabul edilmiştir. Çalışma, solunum fizyoterapisini ve manuel göğüs fizyoterapisi eğitimini keşfetmeye yönelik ön araştırmalarla birlikte kapsamlı bir literatür taraması içermektedir. Fizyoterapi eğitimindeki mevcut durumu ve eğitmen-öğrenci ilişkisini araştırmak amacıyla uzman görüşmesi yapılmıştır. Ayrıca odak grup çalışmalarında eğitim sistemi tasarımının (Physiocircle V1-V2) süreç içerisinde ortaya çıkan versiyonları kullanılmıştır. Geribildirim ve yorumlar, motivasyon, engeller gibi çeşitli kavramlar altında katılımcılardan bilgi alınmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında klinik eğitim ürünü geliştirmek isteyen tasarımcılar için bir dizi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to research the clinical practice product design stages in respiratory physiotherapy education and to transfer the knowledge and experience gained throughout the process to the designers. The research through design (RtD) approach was accepted as the focus of the study. The study includes a comprehensive literature review with preliminary research to explore respiratory physiotherapy and manual chest physiotherapy education. An expert interview was held to investigate the current situation in physiotherapy education and the instructor-student relationship. In addition, the versions of the education system design (Physiocircle V1-V2) that emerged in the process were used in the focus group studies. Information was obtained from the participants under various concepts such as feedback and comments, motivation, and obstacles. As a result, suggestions are presented for designers who want to develop a clinical practice product.