OSAS'da hastalık ağırlığı ve sonuçlarını öngörmede hipoksi yükü ve solunumsal olay süresi apne-hipopne indeksine üstün müdür?
Are hypoxic burden and respiratory event duration superior to the apnea–hypopnea index in predicting disease severity and clinical outcomes in obstructive sleep apnea?
  1. Tez No: 951010
  2. Yazar: MÜCAHİT GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN İNÖNÜ KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (Obstructive Sleep Apnea Syndrome, OSAS) tekrarlayan apne ve hipopne ataklarıyla karakterize, prevalansı obezite ve yaşlanmayla artan yaygın bir hastalıktır. Son epidemiyolojik verilere göre dünyada yaklaşık 1 milyar kişi OSAS'dan etkilenmiştir. Hastalarda horlama, tanıklı apne, gündüz aşırı uyku hali, sabah baş ağrısı, dinlendirmeyen uyku, halsizlik, yorgunluk gibi semptomlar görülmektedir. Semptomlarda yaş, obezite, cinsiyet, ırk gibi faktörlere bağlı heterojenlik görülmektedir. OSAS ilişkili semptomların varlığında yapılan Polisomnografi (PSG) incelemesinde ölçülen Apne-hipopne indeksi (AHİ), klinik uygulamada OSAS tanı ve şiddet derecelendirmesinde halihazırda klinik uygulamada kullanılan parametre olsa da; gece uykuda yaşanan oksijen desatürasyonunun kapsamını ve süresini yansıtmaması, OSAS'ın klinik ağırlığı ve ilişkili olduğu serebrovasküler hastalık, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, kronik böbrek hastalığı, tip 2 diyabetes mellitus gibi hastalıkları öngörmedeki rolünün kısıtlılığı gibi nedenlerle, son yıllarda tanıya yönelik yeni parametreler üzerine çalışmalar yapılmıştır. Hipoksik yük (HY) ve solunum olayı süresi bu belirteçler arasındadır. Bu çalışmada; OSAS ağırlığı ve sonuçlarını öngörmede HY ve solunum olay süresinin öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, 01.02.2024-01.10.2024 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Tanı ve Tedavi Merkezine, uykuda solunum bozuklukları ön tanısı ile başvuran ve PSG yapılan olgular; test kayıtları, test öncesinde yapılan uyku anketleri ve PSG raporları ile değerlendirildi. Çalışmaya yaş ortalaması 47,64±11,44, BKİ ortalaması 31,88±5,82 olan, 497 (%69) erkek, 224 (%31) kadın toplam 721 hasta alındı. Olgular AHİ'ye göre üç gruba ayrıldı; hafif dereceli OSAS (n=200, %28), orta dereceli OSAS (n=225, %31), ağır dereceli OSAS (n=296, %41). Solunum olayı süresi parametrelerinden ortalama apne süresi, ortalama hipopne süresi, toplam apne-hipopne süresi ve tüm HY parametreleri (HY-TST, HY-REM, HY-NREM, HY-supin, HY-nonsupin) gruplar arasında anlamlı vii farklılık gösterdi. Semptomlar ve ek hastalıkları açısından bakıldığında; AHİ'ye göre yapılan sınıflamaya göre, olguların horlama, tanıklı apne, GAUH, insomnia gibi semptomlarının her üç grupta benzer olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a common disorder characterized by recurrent apnea and hypopnea episodes, with a prevalence that increases with obesity and aging. According to recent epidemiological data, approximately 1 billion people worldwide are affected by OSAS. Patients often present with symptoms such as snoring, witnessed apnea, excessive daytime sleepiness, morning headaches, non-restorative sleep, fatigue, and tiredness. These symptoms vary due to heterogeneity related to factors such as age, obesity, sex, and race. Although the Apnea-Hypopnea Index (AHI), measured through polysomnography (PSG), is currently the standard parameter used in clinical practice to diagnose and grade OSAS severity, it does not reflect the extent and duration of nocturnal oxygen desaturation. Additionally, its limited role in predicting diseases associated with OSAS, such as cerebrovascular disease, hypertension, coronary artery disease, heart failure, chronic kidney disease, and type 2 diabetes mellitus, has led to investigations into new diagnostic parameters. Hypoxic burden (HB) and respiratory event duration are among these novel markers. This study aimed to investigate the importance of HB and respiratory event duration in predicting OSAS severity and outcomes. In the study, patients who were admitted to the Sleep Disorders Diagnosis and Treatment Center of the Department of Chest Diseases at Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Training Hospital with a preliminary diagnosis of sleep-disordered breathing between 01.02.2024 and 01.10.2024 and underwent PSG were evaluated using test records, pre-test sleep questionnaires, and PSG reports. A total of 721 patients were included, consisting of 497 (69%) males and 224 (31%) females, with a mean age of 47.64±11.44 years and a mean BMI of 31.88±5.82. Based on AHI, the cases were divided into three groups: mild OSAS (n=200, 28%), moderate OSAS (n=225, 31%), and severe OSAS (n=296, 41%). Parameters of respiratory event duration including average apnea duration, average hypopnea duration, total apnea-hypopnea duration, and all HB parameters (HB-TST, HB-REM, HB-NREM, HB-supine, HB-non-supine) showed significant differences between the groups. Regarding symptoms and comorbidities, symptoms such as snoring, witnessed ix apnea, EDS, and insomnia were found to be similar across all three groups classified by AHI.