Türkiye'de Cumhuriyetin 15. yıldönümü kutlamaları
15th anniversary celebrations of the Republic at Turkey
- Tez No: 786308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNVER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Eski çağlardan günümüze kadar her toplumun ortak değerlerinin gelecek nesillere aktarılmasında rol oynayan özel günlerinin olduğu görülmüştür. Bu özel günler ayin, tören, karnaval, festival, anma gibi isimler altında varlığını sürdürmüştür. Fransız Devrimi sonrasında ise milliyetçilik akımının da etkisiyle millî bayram kavramı ortaya çıkmıştır. Osmanlı Devleti'nde millî bayram kutlama düşüncesi İkinci Meşrutiyet Dönemi'nde ortaya atılmıştır. Millî Mücadele'nin kazanılmasından sonra 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilan edilmiş ve Cumhuriyet'in yıl dönümü kutlamalarının bütün yurtta canlı bir şekilde kutlanılmasına önem verilmiştir. Millî bayramlar milletçe tarihte verdiğimiz mücadeleleri, katedilen gelişmeleri hatırlama, gözden geçirme, vatan sevgisini, ilerleme azmini kuvvetlendirme, millî duygu ve heyecanı canlandırmada önemli bir manevi güç kaynağı olmuştur. Cumhuriyeti sevdirmek, korumak, başarılarını, değerlerini kuşaktan kuşağa aktarmak amacıyla 1925'te çıkarılan bir kanun ile Cumhuriyet'in ilan edildiği tarih, millî bayram olarak kabul edilmiştir. Cumhuriyet'in yıl dönümü kutlamaları arasında ayrı bir öneme sahip olan on beşinci yıl dönümü kutlamaları, bütün yurtta coşkuyla kutlanabilmesi amacıyla hazırlıklara aylar öncesinden başlanmıştır. Birçok hazırlık yapılmasına rağmen Cumhuriyet'in on beşinci yıl dönümü kutlamaları, Atatürk'ün rahatsızlığından dolayı onuncu yıl dönümü kutlamaları kadar coşkulu, heyecanlı, geniş katılımlı olamamıştır.
Özet (Çeviri)
From ancient times to the present, it has been seen that every society has special days that play a role in handing down common values to the next generations. These special days have continued their existence under names such as rituals, ceremonies, carnivals, festivals and commemorations. In the wake of the French Revolution, the concept of national holiday has emerged with the influence of the nationalist movement. The idea of celebrating a national holiday in the Ottomon Empire was put forward in the Second Constitutional Period. After the war of independence was won, The Republic was proclaimed on October 29, 1923 and it was given importance to celebrate the anniversary celebrations of the Republic vividly across the country. National days have been an important source of spiritual power in remembering and reviewing the struggles we have given importance in history, the progress made, strengthening the love of homeland, the determination to progress and reviving the national feeling and excitement. The date when the Republic was proclaimed was endorsed as a national days with the law enacted in 1925 in order to cause to be loved and protect the Republic, and to hand down its achievements and values from generation to generation. Preparations started months ago in order for the 15th anniversary celebrations, which have a special importance among the anniversary celebrations of the republic, to be celebrated with enthusiasm all over the country, just like the tenth anniversary celebrations. Despite many preparations, the 15th anniversary celebrations of the Republic were not as enthusiastic, exciting and well attended as 10th anniversary celebrations because of Atatürk's disease.