Hematolojik maligniteli hastalarda febril nötropenide etken izolasyonu
Factor isolation in febrile neutropenia in patients with hematological malignancies
- Tez No: 786314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN HAYDAROĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Febril nötropeni, yüksek oranda morbidite ve mortaliteye neden olan, hızlı tanınıp tedaviye başlanılması gereken ciddi bir komplikasyondur. Ampirik tedavi seçerken ünitedeki etken dağılımlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Erişkin Hematoloji Kliniğimizde Ocak 2018- Ekim 2022 tarihleri arasında yatan febril nötropenili (FN) hastalardan izole edilen etkenlerin dağılımı, antibiyotik duyarlılıkları, yıllar içindeki değişimi ve mortalite ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amacıyla 412 hastada gelişen 612 FN atağı incelendi. FN ataklarının %41,5'i MDI (Mikrobiyolojik Olarak Tanımlanmış Enfeksiyon), %29,4'ü FUO (Nedeni Açıklanamayan Ateş), %29,1'i CDI (Klinik Olarak Tanımlanmış Enfeksiyon) kategorisinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Febrile neutropenia is a serious complication that causes high morbidity and mortality, and requires rapid recognition and treatment. When choosing empirical treatment, it is necessary to pay attention to the distribution of pathogens in the unit. In our study, 612 FN epizode in 412 patients were examined in order to evaluate the distribution of pathogens isolated from patients with febrile neutropenia (FN) hospitalized at Gaziantep University Hospital Adult Hematology Clinic between 2018 and 2022, their antibiotic susceptibility, changes over the years and their relationship with mortality. 41,5% of FN epizodes were evaluated as MDI (Microbiologically Defined Infection), 29,4% in FUO (Unexplained Fever), 29,1% in CDI (Clinically Defined Infection) category.